وبلاگ تخصصی امور دام و دامپروری
بیایید تا با هم قدمی در بهبود و پیشرفت صنعت دامپروری کشورمان برداریم .... با آرزوی موفقیت
Home Email Archive Designer

مراقبت از گوساله و پرورش تليسه‌های جايگزين

 

جدا کردن گاو

 

 

زمانی که علائم گوساله‌زایی ظاهر شد، گاو را باید به باکس تمیز و راحت انتقال داد. قبل از آن باکس باید ضدعفونی شده باشد. در فصول غیربارانی سال (مساعد) گوساله‌زایی در مراتعی پوشیده از علف (زمین باز) که خشک باشد نیز امکان‌پذیر است. محیط تمیز از ایجاد عفونت‌های رحمی گاو و همچنین از بیماری گوساله تازه متولدشده جلوگیری می‌کند، مخصوصا عفونت ناف.

 

بعد از این که کیسه آب (آمینون) ظاهر شد، به طور طبیعی زایمان طی شش ساعت رخ خواهد داد. در مورد تلیسه‌ها که برای اولین دفعه می‌زایند این زمان بیشتر طول می‌کشد. بعد از این که دست‌های گوساله ظاهر شد خروج گوساله به طور طبیعی حدود یک ساعت بعد انجام می‌شود. حتما باید در طی این مدت گاو را زیر نظر داشته باشید ولی آن را تنها بگذارید تا زمانی که واقعا به کمک نیاز داشته باشد. برای کمک کردن به آن یک طناب به دور دست‌های جلوی گوساله بالای مچ حلقه کنید و به طرف پایین آن را بکشید نه به طرف بیرون (یعنی جهت کشیدن باید به طرف پایین باشد) و تنها زمانی عمل کشیدن را انجام دهید که گاو نیز در حال زور زدن است. به علاوه تنها زمانی مجاز به کشیدن هستید که گوساله در وضعیت طبیعی قرار داشته باشد. یعنی دست‌ها به طرف جلو و سر نیز به سمت جلو باشد. یک علامت عمومی برای وضعیت نامناسب گوساله زمانی است که تنها یک دست یا یکی از پاهای عقب، از فرج گاو خارج شده باشد. یا این که بیش از 12 ساعت گاو بدون نتیجه زور زده باشد که همگی علائم زایش غیرطبیعی است که حدود 5% کل زایش‌ها را شامل می‌شود. در این حالت دامپزشک را خبر کنید و از افراد ماهری که ممکن است قادر به چرخاندن و درست کردن وضعیت نادرست گوساله هستند کمک بگیرید. ولی صاحبان گله فهمیده می‌دانند که در اینگونه مواقع نیاز به کمک دامپزشک است.

 

مثال‌های دیگری از مشکلات زایش زمانی است که گوساله خیلی بزرگ است و نتواند از سوراخ لگن عبور کند. اگر ساق‌های گوساله هنگام خروج از فرج به صورت ضربدری قرار گرفته باشد یا اگر سر تمایل به برگشتن به عقب دارد زمانی که می‌خواهد از سوراخ لگن عبور کند گوساله خیلی بزرگ است. بعضی از وضعیت‌های غیرطبیعی زایش یا یک گوساله بسیار درشت ممکن است به عمل سزارین نیاز داشته باشد.

 

مراقبت از گوساله

همیشه مشکلات تنفسی را در گوساله‌های تازه متولدشده زیر نظر داشته باشید. تحریک کردن داخل سوراخ بینی گوساله با یک تکه کاه به تحرک تنفس کمک می‌کند. با فشردن و برداشتن فشار به طور متوالی بر روی قفسه سینه نیز می‌توان به تنفس کمک کرد. خیلی وقت‌ها، گوساله درست قبل از تولید اولین تنفس را انجام می‌دهد و مخاط موجود در مجاری تنفسی خود را به داخل می‌کشد. با دو انگشت مجاری بینی و دهان گوساله را تمیز کنید و سر گوساله را برای چند لحظه پایین نگه دارید.

اگر گوساله از عقب به دنیا آمده باشد، گوساله را با پاهای عقب‌اش بلند کنید و به مدت 10-15 ثانیه آویزان نگه دارید تا مخاط اضافی که گوساله در وضعیت خاص زایش بلعیده است خارج شود. ولی گوساله را بیش از این مدت در این وضعیت قرار ندهید. زیرا فضار محوطه بطنی بر روی دیافراگم مانع از تنفس می‌شود. بیشتر این مخاط از مجاری گوارش خارج می‌شود تا از مجاری تنفسی.

 

بلافاصله بعد از تولد ناف گوساله را با محلول اشباع یددار (محلول ضدعفونی یددار) به صورت آغشته کردن (dipping) یا اسپری کردن ضدعفونی کنید. نظریه‌ای است که بیان شده، روز بعد تولد هم مجددا ناف را ضدعفونی کنیم. در این زمان هر گونه غیرطبیعی بودن گوساله را چک کنید مثلا غیرطبیعی بودن نوک پستان‌ها، فتق ناف و یا شکاف در کام دهان (سقف دهان). یا گوساله باید تمایل به خوردن و نوشیدن داشته باشد. فک‌های گوساله باید بر روی هم منطبق باشد نه فک بالا جلوتر و نه فک پایین جلوتر. شما ممکن است تمایل داشته باشید گوساله را از مادرش جدا کنید ولی این کار باید بعد از یک تا 2 ساعت که گاو کاملا گوساله را خشک کرد، صورت گیرد. این کار شانس سرپا ایستادن گوساله را بیشتر می‌کند. ولی بیش از آن امکان انتقال آلودگی از دام بالغ به گوساله یا تغذیه بیش از حد شیر (ماک) از مادر وجود دارد.

 

دوقلوزایی همیشه سودمند نیست

زمانی که یک گاو دوقلو باردار است مشکلات آن بیشتر است. دوقلوها در همگام تولد اکثرا ضعیف‌تر هستند. تلیسه‌هایی که با یک گوساله نر به صورت دوقلو متولد شده‌اند در 90 درصد موارد غیربارور هستند که به نام فری مارتین (نروک) شناخته می‌شوند. چنین تلیسه‌هایی به دلیل هورمون‌های برادر دوقلوشان که بر روی مراحل توسعه مجاری تناسلی آن‌ها تاثیر می‌گذارد و مانع از رشد طبیعی این مجاری می‌شود، عقیم می‌مانند. ولی ظاهرا به صورت گوساله ماده هستند. یک تست فوری برای گوساله‌های ماده فری مارتین فرو کردن لوله باریکی در واژن آن‌ها است که بیش از 2 3 اینچ به داخل نمی‌رود ولی در تلیسه‌های طبیعی میله به اندازه 6 اینچ به داخل واژن فرو می‌رود. عمل آنالیز و آزمایش کروموزومی برای تشخیص مشکلات ارثی تولیدمثلی گوساله‌ها عمل هزینه‌بردار وغیراقتصادی است.

 

آغوز (کلستروم) هر چه زودتر – بهتر

اهمیت آغوز برای گوساله‌های تازه متولد شده را نمی‌توان نادیده گرفت. بعد از تولد گوساله‌ها فاقد آنتی‌بادی (ایمنوگلوبولین‌ها) و نیز مواد بخصوص که نمی‌توانند از جفت عبور کنند و از مادر به جنین انتقال یابند هستند. در عوض، گوساله‌های تازه متولدشده عوامل ایمنیت‌زا در برابر خیلی از بیماری‌ها و همچنین املاح و ویتامین‌های اصلی از راه اولین شیر مادر یا به عبارتی آغوز دریافت می‌کند. بدون آغوز بیشتر گوساله‌های تازه متولد شده می‌میرند.

علت اصلی تغذیه سریع و فوری آغوز بلافاصله بعد از تولد تغییراتی است که در سیستم گوارشی گوساله‌ها ایجاد می‌شود. در ابتدا مولکول‌های پروتئینی بزرگ که آنتی‌بادی‌ها را تشکیل می‌دهند. از روده گوساله‌ها به صورت کاملا سالم می‌توانند جذب شوند و به داخل جریان خون وارد شوند بدون این که هضم شوند. ولی بعد از چند ساعت مجاری گوارش گوساله شروع به فعالیت می‌کند و آنتی‌بادی‌ها هضم خواهند شد به طور نسبی و مجاری نسبت به جذب این مولکول‌ها غیرقابل نفوذتر می‌شوند لذا این مولکول‌ها بزرگ قادر به عبور و وارد شدن به جریان خون نیستند.

 

از این رو چنانچه گوساله‌ای در شب متولد شود و صبح روز بعد آغوز دریافت کند هرگز قادر به جذب مقدار کافی آنتی‌بادی نیست و 24 ساعت بعد از تولد جذب آنتی‌بادی‌ها تقریبا صفر می‌شود. آنتی‌بادی‌های آغوز از عفونت مجاری گوارش بعد از این که مرحله جذب تمام شد ممانعت می‌کنند. ولی تنها آنتی‌بادی‌های جذب شده ایجاد ایمنیت در سیستم خونی می‌کنند و باعث توسعه سیستم ایمنی بدن می‌شوند. تلاش کنید گوساله طی یک ساعت پس از تولد، آغوزش را بخورد و حداکثر تا شش ساعت بعد تولدش یک گوساله 120 پوندی (هر پوند = 0/45 کیلوگرم است) نیاز به تقریبا 3 Qvarts (هر کوآرتس تقریبا یک کیلوگرم است. 0/95 کیلوگرم) نیاز دارد و یک گوساله 100 پوندی نیاز به 1/5 تا 2 کوآرتس و 60 پوندی نیاز به 1 تا 1/5 کوآرتس آغوز دارد.

 

مراقبین گوساله‌ها ممکن است این مقدار را به گوساله بدهند یا ندهند برای این که مطمئن شوید، میزان دقیق وزن گوساله را تعیین و میزان آغوز موردنیاز را نیز تعیین کنید. اگر گوساله مقداری از آغوز را پس زد، آن را با لوله مری بالاجبار به گوساله بخورانید.

 

به علاوه، آغوزی با کیفیت خوب را مصرف کنید. جهت تولید آن یک گاوز نیاز به حداقل 60 روز دوره خشکی دارد، اگر گاو را تا زمان زایش بدوشید آغوز مناسبی تولید نخواهد کرد. یا قبل از تولد گوساله آغوز ترشح می‌شود. از آنجا که اکثر گاوها 3 تا 6 پوند آغوز بیشتر از نیاز گوساله‌شان تولید می‌کنند می‌توانید این مقدار را منجمد کنید تا آن را برای موارد خاص که گوساله‌ای مادرش آغوز خوبی تولید کرده مصرف کنید. شیر گاو را در وعده‌های سوم یا چهارم به بعد جهت مصرف آغوز استفاده نکنید زیرا در این زمان آنتی‌بادی‌ها به سطح پایینی رسیده است. گوساله در طی 12 ساعت بعد تولد گوساله باید از آغوز گاوی مصرف کند که حداقل 3 هفته دوشیده نشده باشد.

 

بنا به دلایلی کیفیت آغوز ممکن است خوب نباشد که یکی از آن‌ها دوشیدن گاو قبل از زایش است یا این که به دلیل ریزش خودبخود آغوز در حین زایش یا قبل از آن کیفیت آغوز کاهش یافته است. همچنین آغوز تلیسه‌ها کیفیت خوبی ندارد. زیرا آن‌ها بسیار از آنتی‌بادی‌ها را در برابر بیماری‌های خاص تولید نکرده‌اند. یا این که در مواردی که گاو یا تلیسه در جایی دور از مزرعه نگهداری شده باشد زیرا احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های به خصوص مزرعه شما را نداشتند و لذا آنتی‌بادی‌های آن را نیز تولید نکرده است.

 

استفاده از کلسترومتر نیز می‌تواند این مطلب را روشن کند که آیا گوساله از آغوز مناسبی تغذیه می‌کند یا نه، این دستگاه سطح ایمینو گلوبولین‌های آغوز را تخمین می‌زد. از راه تعیین وزن مخصوص (چگالی) آغوز، آغوز باید چگالی بالای 1/05 داشته باشد. با تغذیه یک آغوز با کیفیت بلافاصله بعد تولد شما می‌توانید مطمئن شوید که گوساله بهترین ایمنیت را در برابر عوامل بیماری‌زایی زیادی کسب کرده است.

 

منجمد کردن آغوزهای با کیفیت بسیار خوب و عالی یک کار مناسب است. شما همیشه مقداری از آن را در اختیار دارید لذا دیگر مجبور به استفاده از آغوز با کیفیت پایین نیستید و می‌توانید از آغوزهای کم کیفیت جهت تغذیه گوساله‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. آغوز منجمد شده باید به دقت ذوب شود. استفاده از آب گرم بهترین راه است. ذوب کردن با میکرویو فقط برای از بین بردن یخ‌ها مناسب است ولی حرارت دادن بیشتر آن موجب از بین رفتن آنتی‌بادی‌ها می‌شود گاهی گاو هنگام زایش شیر خونی دارد که علت آن صدمه دیدن یک یا بیش از یک کوارتر (پستان) است.

 

آغوزی که به علت حضور خون در آن رنگش تغییر کرده باشد قابل استفاده نیست. مخصوصا برای اولین آغوزدهی به گوساله، خون حاوی مقدار زیادی پروتئین است که برای نوزادان گوساله‌ها هضم آن مشکل است و در شیر خونی نسبت گلبولین‌ها پایین‌تر است. بعضی از آنتی‌بادی‌های جدید در حال حاضر به صورت تجاری در دسترس است که جهت افزایش ایمنی بعد از تولد به کار می‌رود. یک نوع پودر آب پنیر که حاوی آنتی‌بادی‌ها است جهت مواردی که آغوز برای گوساله در دسترس نباشد استفاده می‌شود.

 

شناسایی و ثبت گوساله‌ها را به تعویق نیاندازید

اکثر گوساله‌ها حداکثر ظرف یکی دو روز بعد از تولد از مادرشان جدا می‌شوند. بر اثر مخلوط شدن گوساله‌هایی که شماره نگرفته‌اند دیگر امکان تشخیص درست وجود ندارد. علامت دار کردن یا نشان‌دار کردن گوساله‌ها یا شماره‌زنی و یا اسکیچ کشیدن از آن‌ها یا عکس گرفتن از آن‌ها برای نژادهایی که دورنگی هستند مفید است ولی شماره گوش برای نژادهای تک رنگی مفید است.

 

روش دیگر نوشتن شماره گوساله و شماره پدرس بر روی پلاک گوش است. با این کار شما می‌توانید در آن واحد خصوصیات نامطلوب انتقال یافته از پدر به گوساله‌ها را کنترل کنید. در کنار شماره تشخیص یا اسکیچ پرونده رکورد گوساله باید حاوی تاریخ تولد، نام و خصوصیات نژادی و تولیدی مادر و پدر باشد. داشتن این گونه اطلاعات باعث راحتی کار اصلاح نژاد و نیز فروش گوساله می‌شود.

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۲۱ ساعت 9:36 توسط .... سهراب محمدی .... |


بررسي وضعيت رشدتليسه هاي6 تا 15ماهه جايگزين گله
 

رشدگوساله هاي جايگزين درهرگله اي يكي ازمسائل مهم وازعوامل موثر برسلامت وتوليد آينده آن گله ميباشد. ميزان افزايش وزن روزانه تليسه ها رابطه زيادي با وضعيت تغذيه ومديريت نگهداري آنهادارد. ازطرفي سرعت رشد وافزايش قدگوساله ها برروي فراسنج هاي توليد مثل گله بخصوص سن اولين تلقيح وسن اولين زايش موثراست. لذاچنانچه مديريت گله بصورت مداوم وآگاهانه ارزيابي مشخصي ازوضعيت رشد گوساله ها وتليسه هاي خود نداشته باشد بعلت ازدست رفتن زمان، امكان جبران نقايص گذشته وجود نخواهدداشت لذابايد سيستمي جهت ارزيابي ورشد دائم گوساله ها بكار گرفته شود وبمحض تشخيص هرگونه  نقيصه اي بلافاصله رفع عيب شود. ولي متاسفانه دراكثرگله ها تنها درزمان اولين تلقيح است كه       گوساله ها ارزيابي مي شوندكه براي جبران مشكلات بسيارديراست.

 

 

نحوه انجام تحقيق :

جهت بررسي وضعيت رشد تليسه هاي جايگزين گله و همچنين ارزيابي وضعيت تغذيه و مديريت اين گروه از دامها درگله تحقيقي صورت گرفت.طي اين تحقيق كه برروي 21 راس تليسه 6- 15 ماهه انجام شدگوساله ها ماهانه بصورت انفرادي توزين مي شدند وقد ازجدوگاه اندازه گيري مي شد. نحوه نگهداري تليسه ها دراين آزمايش بصورت سه گروه مجزاي هفت راسي بااختلاف سني سه ماه درهرگروه بود.    تليسه ها دربهاربندهاي معمول باقسمت مسقف نگهداري مي شدند ومعرف گروه سني خودبودند(انتخاب تليسه ها بصورت تصادفي ازبهاربند بود.

هرسه گروه ازتليسه ها از كنسانتره اي باتركيب مشابه (15% غلات -  25% مكمل پروتييني -  55% سبوس- 5%سايراجزاء) بميزان 3 كيلوگرم براي گوساله هاي 6-12ماهه و5/2 كيلوگرم براي تليسه هاي      12- 15ماهه درروزتغذيه شدندكه يونجه و ذرت سيلو شده وتفاله چغندر قندسايراجزاي جيره را تشكيل مي دادند.

 

 

نتيجه تحقيق :

منحني افزايش وزن روزانه براي هرگروه ازتليسه ها درگراف شماره 1 نشان داده شده است. همانگونه كه مشخص است تغييرات وزن درطي اين دوره نسبت به خط استاندارد متفاوت مي باشد بطوري كه گروه سني 9-12 ماهه وضعيت مناسبتري نسبت به سايرگروه ها دارند.ازنظرقدنيزتغييرات مشابهي را   مي توان مشاهده كرد.

 درمجموع گوساله هاي كه به هر علت تا سن 9 ماهگي رشد مطلوبي را ندارند بعلت پديده رشد جبراني مي توانندكمبود خودراتا سن12 ماهگي جبران كنند.

 

 نتیجه آزمایش را اینجا ببینید

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۲۱ ساعت 9:26 توسط .... سهراب محمدی .... |


سر فصل های آزمون ارشد علوم دامی

 زبان انگليسی  ژنتيک و اصلاح دام  طرح آزمايشهای کشاورزی
 بيوشيمی  تغذيه دام و طيور  پرورش دام و طيور
 آناتومی و فيزيولوژی دام    

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 10:1 توسط .... سهراب محمدی .... |


راهنماي انتخاب مواد خوراكي جهت جيره نويسي

1-               ذرت :

اين ماده با حدود  3300 انرژي و 8/8 % پروتئين خام عمده ترين غله موجود در جيره هاي طيور ميباشد . اسيدآمينه ميتونين در ذرت بالا مي باشد وميزان ليزين آن كم است . بهمين دليل در اغلب موارد هنگام استفاده از اين ماده ليزين به جيره افزوده مي گردد.

ذرت حاوي رنگدانه گزانتوفيل است كه وجود آن براي زردي رنگ پا ، پوست ، نوك مرغها و زرده تخم مرغ لازم مي باشد.اين ماده درمواردي كه نيازبه پلت كردن دان باشد براحتي پلت نمي شودو براي اينكار بايد از پلت چسبان استفاده كرد تا دان خميري نشود.مايكوتوكسين هاازمشكلات عمده غلات بخصوص ذرت مي باشدكه اگرميزان آنها بحدي برسد،چون سمي است باعث مسموميت مي شود.

رطوبت بالا (بالاتراز 14 %) به همراه حرارت (بالاتراز25 درجه سانتي گراد)به رشد اين قارچهاي سمي كمك مي كند. زيرا لنيون مايكوتوكسين ديگري است كه درجيره به ويتامين D3 چسبيده و باعث خارج شدن ويتامينD3  از بدن مي گردد كه نهايتاً منجر به بروز مشكلات اسكلتي و پوسته تخم مرغ مي شود . در چنين مواقعي بايد توجه داشته باشيم

اگر شرايط كشت ، داشت و يا برداشت بدليل تغييرات آب و هوا از جمله تغيير دما يا باران شديد و … تغيير كند انرژي ذرت نيز تغيير مي كندكه با لمس كردن قابل تشخيص است در اينگونه مواد ميزان تغييرپروتئين اندك بوده واسيدآمينه ها نيز تقريباً ثابت مي مانند.قبل از برداشت اگرذرت درشرايط گرما قراربگيرد چروكيده وكم وزن مي شودوانرژي آن بشدت پايين خواهد بود .

ذرت تازه رطوبت بالايي داردورطوبت بالا باعث خوشخوراكي آن مي گرددوطيور براحتي آنرا مي خورند . اگر بهردليلي بخواهيم از ذرت تازه استفاده كنيم بايد مواد مغذي آنرا براي ميزان رطوبت تصحيح  كرد و بعد در جيره نويسي شركت داد .

 

2-               گندم :

گندم يكي ديگر از غلات است كه تقريباً 3100 انرژي و 12% پروتئين دارد . براي تقسيم بندي از نوع واريته(زمستانه و بهاره )،رنگ پوشش(قرمز و سفيد)وميزان سختي (نرم و سخت )استفاده مي كنند . درگندمهاي سخت پروتئين بيشتري بهمراه نشاسته وجود دارد واصولاً ارزش غذايي گندم به نرمي وسختي آن بستگي دارد .

با وجودي كه گندم حاوي پروتئين بيشتري نسبت به ذرت مي باشد و انرژي آن هم اندكي از ذرت كمتر است اما استفاده بيش از 30 % آن بدون آنزيم مناسب در جيره مشكلاتي را براي پرندگان جوان بوجود مي آورد . ناگفته نماند كه ميزان پروتئين خام در گندم با توجه به نوع رقم آن متفاوت مي باشد و اين دامنه تغييرات مي تواند از تقريباً 5/9 درصد الي 15 درصد باشد .   

آرابينوگزيلان ها اصلي ترين تركيبات پنتوزي مي باشندكه چندين برابر وزن خود آب جذب مي كنند. پنتوزانها بطور كلي باعث تغيير ويسكوزيته (چسبندگي ) مواد هضمي مي شوند و در نتيجه موجب كاهش هضم مواد خوراكي و افزايش رطوبت بستر مي شوند . گندمهاي آسياب شده بصورت خيلي نرم باعث چسبندگي نوك جوجه هاي جوان مي شود . پروتئين هاي گندم خاصيت چسبندگي دارند و بنابراين به نوك پرنده مي چسبند.چسبندگي شديد نوك سبب كاهش مصرف خوراك ، افزايش مقدار خوراك در آبخوريهاي قيفي و فراهم شدن محيط مناسب در دهان براي رشد باكتريها و قارچها مي شود كه اين مشكل با آسياب كردن درشت دانه هاي گندم بر طرف مي شود . بطوركلي گندم به جيره جوجه هاي10-7 روزگي بعلت نوع پروتئينهاي موجود در آن كه ايجاد چسبندگي در نوك و مقعد مي كند توصيه نمي شود و همانطور كه اشاره شد آسياب چكشي بدليل ذرات ريزتري كه ايجاد مي كند بيشتر مشكل ساز است.با مصرف گندم ميزان مصرف آب زياد شده وبستر خيس مي گردد.كه نهايتاً منجر به بروز مشكلات پا ، سينه ،كوكسيديوز و بيماريهاي تنفسي از راه آزاد شدن آمونياك مي گردد (بالا رفتنpH تا 9-8 ).

با مصرف آنزيمهاي آرابيناز،آلفا - آميلاز وگزيلاناز مي توان از يك روزگي حدود 30 % جيره را با گندم تأمين كرد كه اين مقدار به حدود 60 % درآخر دوره مي رسد .

 

3-               جو :

جو نيز از خانواده غلات مي باشد و حدود 2600 انرژي و 6/11 % پروتئين دارد . لاشه مرغي كه با جو تغذيه شده است بدليل وجود چربي اشباع (اشباع تر از چربي ذرت)،ذخيره چربي اعماء و احشاء مقداري سفت تر خواهد بود. بتاگلوكان ها عامل محدود كننده تغذيه جو مي باشندكه باعث مرطوب شدن بستر مي گردند . بنابراين در هنگام استفاده از آن بايد آنزيم بتاگلوكاناز را به جيره اضافه كرد .

جو را بصورت دانه كامل نبايد در ابتداي زندگي مورد تغذيه قرار داد زيرا بعلت داشتن نوك تيز و پوسته زبر طيور را از خوردن دان باز مي دارد .

نكته مهم ديگري كه بايد به آن اشاره كرد اين است كه دانه هاي مواد بايد همگي با هم، هم اندازه باشند در غير اين صورت طيور دانه هاي درشت تر را انتخاب مي كنند.درزمان استفاده ازجودرجيره با افزودن آنزيم مقداري به انرژي آن افزوده مي گردد ومشكلاتي كه براثر وجود بتاگلوكانها پديد       مي آمد رفع مي گردد.دراينصورت مي توان از اول دوره به مقدار 15-10% به همراه گندم يا بيشتر به تنهايي استفاده كرد . نكته مهم در اينجا ميزان آنزيم است كه بايد كافي باشد تا بتاگلوكان در دستگاه گوارش كاملاً از بين برود. بتاگلوكان و اندازه خود ذرات در چسبندگي مقعد مؤثرند و اگر اين اندازه خيلي كوچك باشد آنزيمها اثر نمي كنند و هضم نمي شوند.بعضي اوقات از جو بعنوان پركننده جيره استفاده مي شود در گله هاي مادر و اجداد در سنين خاصي چون دان هر روز در اختيار مرغ نيست گاهاً از جو بعنوان سرگرم كننده استفاده مي گردد. 

 

4-               كنجاله سويا

سويا داراي 2550 انرژي و 44 يا 48 % پروتئين مي باشد . سويا جزء موادي است كه براي تأمين پروتئين ازآن استفاده مي شود.سويا داراي عامل محدود كننده تريپسين است كه موجب متوقف شدن تجزيه پروتئين ها مي شود وجود آن علاوه بر كاهش رشد و توليد تخم مرغ با بزرگ شدن پانكراس مشخص مي باشد.البته اين عامل درطي فرايند حرارتي براي روغن كشي ازسويا ازبين ميرود.

تنهاعاملي كه باعث تغييرارزش سويا مي شود حرارت است كه بدوصورت  over heat و under heat مي باشد(واكنش ميلارد يا قهوه اي شدن)كه دراين حالت بايدبه جيره ليزين اضافه نمود(سويا سوخته). در زمان استفاده ذرت با سويا ، متيونين اولين ليزين و دومين اسيد آمينه محدود كننده است .

سويا بخاطراليگوساكاريدهايش ايجاد رطوبت مي كند و ممكن است در طيوري كه مدت زمان زيادي نگهداري مي شوند زخمهايي در كف پا ((  food pad lesions ايجاد گردد .

 

5-كنجاله آفتابگردان

آفتابگردان يكي ديگر از موادي است كه براي تأمين پروتئين جيره از آن استفاده مي كنيم . ميزان انرژي آن 1900 و پروتئين آن از 28 تا 40 % متغيير مي باشد . ميزان ليزين آن پايين و ترئونين آن قابليت هضم بسيار كمي دارد. اين ماده داراي مقدار زيادي پكتين (محدودكننده )، گزيلان و آرابينوزايلان است و در مواقع مصرف حتماً بايد يك مولتي آنزيم حاوي پكتيناز به آن اضافه شود.بدون آنزيم مي توان مقداركمي ازآن را در جيره جايگزين سويا نمود. مثلاً به جاي 20 % سويايي كه در جيره آغازين موجود است ، 15 % سويا و 5 % آفتابگردان قرار دهيم كه در اين حالت بالانس اسيدهاي آمينه بخصوص ليزين و ترئونين ضروري بنظر مي رسد .

بطور خلاصه مي توان در جيره آغازين تا 25 % و در جيره پاياني تا 40 % سوياي موجود را با آفتابگردان جايگزين نمود . البته در جيره حاوي آنزيم مي توان مقادير بيشتري از اين ماده را استفاده كرد.رنگ كنجاله آفتابگردان تيره است وچون رنگ خوراك درمصرف آن بوسيله طيورجذبه دارد، مصرف آن مقداري محدود مي شود .

 

6- كنجاله تخم پنبه

كنجاله تخم پنبه داراي  2300 انرژي متابوليسمي و 41 % پروتئين است . تخم پنبه داراي ماده ضدتغذيه اي گوسيپول است كه در گله هاي تخم گذار اهميت دارد چون در سفيده و زرده تخم مرغ ايجاد رنگ مي كند . تغيير رنگ زرده بصورت بوجود آمدن لكه هاي سبز تا سياه است كه بستگي به مدت زمان انبارداري دارد و رنگ سفيده ، هم بدليل پاره شدن غشاء به رنگ صورتي درمي آيد. براي استفاده از تخم پنبه مي توان از سولفات آهن به نسبت 1 به 1 استفاده كرد ، زيرا تركيبات آهن دار با گوسيپول كمپلكس مي دهند و آنرا از دسترس سيستم گوارشي طيورخارج    مي سازند .  

  

7- نخود

نخود داراي 2600-2400 انرژي و23 تا 25% پروتئين مي باشد. مقدار متيونين آن همانند سويا پائين است كه در زمان جيره نويسي بايد مورد توجه قرار بگيرد. داراي ماده ضدتغذيه اي آنتي تريپسين است ولي ميزان اين ماده در نخود بسيار كمتر از سويا است كه اين مقدار كم هم با حرارت از بين مي رود ضمن اينكه حرارت تأثير مثبت روي ميزان پروتئين قابل هضم دارد. تانن ماده ضد تغذيه اي ديگري است كه در نخود وجود دارد. هر چه مقدار تانن بيشتر باشد قابليت هضم پروتئين نخود پائين تر خواهد بود. اگر به روشي بتوانيم مقدار مواد ضدتغذيه اي نخود را پائين آوريم اين ماده با سويا رقابت خواهد كرد و با پروتئين سويا قابل مقايسه خواهد بود.

 

8- پودر گوشت

پودر گوشت در حدود 55% پروتئين خام دارد و تجزيه كردن و داشتن آناليز آن بدليل متغير بودن ماده اوليه بصورت موردي، نياز مي باشد. ميزان متيونين ، سيستئين و تريپتوفان آن كم و ليزين بالاست. ميزان انرژي پودر گوشت به ميزان چربي موجود در آن بستگي دارد. وجود يك آنتي اكسيدان در پودر گوشت براي جلوگيري از فساد آن اهميت دارد . پودر گوشت به اين دليل كه حرارت مي بيند و رطوبتش گرفته مي شود آلودگي ندارد. ولي بزودي ممكن است آلودگي به آن منتقل گردد. پودر گوشت اگر حاوي استخوان باشد بايد با قيمت ارزانتري در اختيار مصرف كننده قرار گيرد و در اين حالت 40 تا 50% پروتئين خام دارد و منبع خوبي براي كلسيم و فسفر مي باشد البته هر چه فسفر آن پائين تر باشد بهتر است چون ممكن است محدود كننده باشد.ميزان مصرف پودر گوشت بطور متوسط 5 تا 7% و حداكثر 10% مي باشد. اگر مقدار پروتئين پودر گوشت نامشخص باشد بهتر است بيشتر از 4 تا 5% درجيره استفاده نشود.

 

9- پودر ماهي

پودر ماهي داخلي كه از ماهي كيلكا بدست مي آيد حدود 60% پروتئين دارد. پودر ماهي خارجي از ماهي هاي آنچوي ، هرينگ ، منهادان گرفته مي شود و در حدود 64% پروتئين دارد. تركيب اسيد آمينه ها و قابليت هضم آنها بسيار بالاست. بخاطربو و مزه اي كه در گوشت و تخم مرغ ايجاد مي كند در مصرف آن محدوديت داريم و حداكثر 5% در جيره استفاده مي شود. درجيره جوجه هاي گوشتي اين ميزان در آخر دوره بايد به حداقل برسد.

اگرميزان چربي پودر ماهي بيش از 1% باشد،مقدار بو بخصوص بعدازطبخ مشكل ساز است. پودرماهي هم همانند پودرگوشت بايد حاوي آنتي اكسيدان باشد.

پودر ماهي ممكن است موجب سائيدگي سنگدان شود. زمانيكه اين جراحات مشاهده شد بايد بلافاصله مواد پروتئيني با منشاء حيواني قطع شده و اندازه دانه هاي خوراك مقداري درشت تر گردد تا سنگدان به حالت عادي در آيد.

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 10:0 توسط .... سهراب محمدی .... |


دردل با دانشجويا ن علوم دامی کل کشور

يک پيام مهم به تمامی دانشجويان علوم دامی ايران مخصوصاً وروديهای جديد اگر واقعاً به اين رشته علاقه نداريد وفقط برای کسب يک نام مهندسی وارد اين رشته شده ايد انصراف دهيد ؟!

    زيرا بزرگترين مشکلات ما در صنعت دامپروری کم بودن علم و مهمتر از آن کارهای عملی آن است که

کارشنا سان ما را دچار بحران می کند پس چه بهتر است که شما عزيزان رشته را که واقعاً به آن علاقه داريد را ادامه دهيد  رشته مهندسی علوم دامی يعنی فقط فقط علاقه / کسب بالاترين درجات علمی و مهمتراز آن عملاً کارکردن در مزارع مختلف دام و طيور می باشد که دانشجو خود بايد همت کند زيرا در ايران هيچ دانشگاهی توان آن را ندارد که مهارت های عملی را نيز بتواند به طور کامل ارئه دهد وتنها در اين صورت است که دانشجو پس از فارغ تحصيلی بيکار نماند و نام رشته وحق اندک دانشجويان فعال را تضعيف کند  به اميد موقيت تمامی شما عزيزان در گرايش های علوم دامی و سربلندی بيشتر ايران هميشه سبز  صميمانه منتظر پيام های شما هستم .

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 9:57 توسط .... سهراب محمدی .... |انگلهای خارجی دام


انگلهای خارجی در تمام گونه های جانوری وجود داشته و خسارات فراوانی به دامها وارد می نمايند . اين انگلها عمدتا به سه صورت به صنعت دامپروری خسارت وارد می كنند :‌
-  
كاهش بازدهی دامها به علت ايجاد بيماريهای پوستی ، كم خونی ،‌لاغری و كاهش رشد دامها .
- 
انتقال عوامل بيماريزا مانند بابزيوز در گوسفند ، تيلريوز در گاو ، بيماری ويروسی تب خونريزی دهنده كريمه ـ كنگو و انسفاليت ناشی از كنه .
- 
ايجاد خسارت به پوست و چرم و فرآورده های دامی و كاهش توليد گوشت .
انگلهای خارجی عمدتا شامل انواع كنه ، جرب ، شپش و انواع مگسها و لارو آنها هستند .

كنه :
(Tick)كنه از شاخه بند پايان و زير شاخه شليسراتها هستند . كنه ها دارای انواع يك ميزبانه ،‌دو ميزبانه و سه ميزبانه هستند .كنه های ايكسودس ، هيالوما و بوافيلوس از خانواده كنه های ايكسوديده ( كنه های سخت ) بوده و عمدتا در نشخوار كنندگان ايجاد بيماری می كنند .كنه های ارگاس پريسكوس ( كنه مرغی ) از خانواده كنه های آرگاسيده ( كنه های سخت بوده و عمدتا در نسخوار كنندگان ايجاد بيماری می كنند .كنه های ارگاس پرسيكوس ( كنه مرغی ) از خانواده های كنه های آرگاسيده ( كنه های نرم ) هستند .كنه ها در انتقال بيماريهای تك ياخته های خونی مانند بابزيوز و تليريوز در گوسفند و گاو و بيماريهای ويروسی مانند تب خونريزی دهنده كريمه ، كنگو و نيز بيماری اسپيروكتوز در دامها اهميت خاصی دارند .

كنترل : استفاده از انواع سموم حشره كش مانند كومافوس ، فن والريت ، پرمترين و فلومترين در مبارزه با اين انگلها موثر می باشند .

جرب : (Mite)جربها به 4 دسته پسوروپتيك ، ساركوپتيك و دمودكتيك تقسيم می شوند جربها در داخل پوست يا روی پوست ميزبان خود به صورت دائمی زندگی می كنند و فرم بالغ آنها دارای هشت پا بوده ، تخم مرغی شكل و سفيد رنگ است و قطر آنها حدود 5/0 ميليمتر می باشد .جربها در حيوانات اهلی ايجاد انواع بيماريهای پوستی مانند درماتيت ، ريزش پشم پشم و مو ، خارش ، چروكيدگی و زخمهای پوستی می كنند .

روش مبارزه :‌حمام دادن دامها با سمومی مانند كومافوس . فوسمات و توكسافن و نيز حشره كشهای تزريقی سيستميك ماند آيورمكتين موثر می باشد .

شپش : (
Lice)شپشها دو دو گروه عمده شپشهای خونخوار و شپشهای گزنده تقسيم می شوند . شپشهای خونخوار باعث بروز كم خونی در ميزبانی شده و بيماريهای عفونی را منتقل می نمايند . اين شپشها عمدتا در دامها ديده می شوند . شپشهای گزنده باعث بروز خارشهای پوستی و اذيت و آزار ميزبان شده ، تحريك پوستی ، موريختگی ، ايجاد دلمه را سبب می شوند . اين انگلها عمدتا در پرندگان ديده می شوند .

روش مبارزه :‌در درمان شپشها عمدتا از تركيبات ارگانوفسفره استفاده يم شود . استفاده از از سم به صورت پودر و يا پور ـ آن ( ريختن مستقيم ) موثرتر است .

ساير انگلهای خارجی دامها :‌انواع مياز  ، هيپودرما ، انواع كك ، انواع درماتوميتها ، انگلهای خارجی زنبور عسل مانند كنه واروا و غيره .

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 9:51 توسط .... سهراب محمدی .... |


غني سازي كاه

ابتدا براي هر يكصد كيلوگرم كاه 3 تا 5 كيلو گرم كود اوره در نظر گرفته و كود را در 40 تا 60 ليتر آب كاملاً حل مي كنيم ، سپس كاه را بطور يكنواخت پهن كرده و با آبپاش ، محلول بدست آمده را روي آن مي پاشيم ، و مرتب به وسيله چهار شاخه با هم مخلوط مي كنيم تا كاه كاملاً مرطوب شود، كاه مرطوب شده را در يك چاله يا حوضچه ريخته و روي آن را با پلاستيك كاملاً مي پوشانيم ، به صورتي كه گازهاي ايجاد شده قادر به خروج از زير پلاستيك نباشد.

بطور متوسط در هر متر مكعب فضاي حوضچه يا سيلو ميتوان 150 كيلوگرم كاه را غني سازي كرد، كه با توجه به نياز دامداري مي توان ابعاد حوضچه را محاسبه نمود ( بهتر است دو سيلوي دوقلو كنار هم داشته باشيم ، كه هميشه از يكي از آنها استفاده نماييم و ديگري در حال عمل آوري باشد.)

بعد از مدت 20 تا 40 روز ، بسته به سردي يا گرمي هوا ،كاه غني شده قابل استفاده است ، ولي اگر ديرتر هم باز شود ، اشكالي ندارد ولي اگر گاز توليد شده در آن هدر نرود تا يكسال هم در زير پلاستيك سالم مي ماند.

نحوه مصرف كاه غني شده:

پلاستيك روي چاله يا حوضچه را از يك طرف كنار زده (بوي آمونيك كاملاً محسوس است ) و مقدار كاه مورد نياز روزانه را يك روز قبل از مصرف در فضاي آزاد پهن كرده ، تا گاز آمونياك آن متصاعد شود . حيوان بايد به تدريج به كاه غني شده عادت كند ، معمولاً در مراحل اوليه ، دام تمايلي به خوردن آن ندارد ولي به مرور زمان عادت مي كند.

با غني سازي كاه مي توان بطور متوسط پروتئين خام كاه را تا سه برابر ، و انرژي آن را 30 % افزايش داد ، كه با بهبود خوشخوراكي آن در مجموع انرژي كاه غني شده را تا 2 برابر افزايش داد.

 

در شرايط فعلي ايران و كمبود علوفه اين عمل مقرون به صرفه است.

 

تهيه كننده :

مهدي حاجيان پور (كارشناس دامپروري)

 

EMAIL : MEHAJI2003 @YAHOO.COM

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 9:38 توسط .... سهراب محمدی .... |نقش پروفيل اسيدهاي چرب جيره غذايي بر عملكرد باروري گاوهاي شيري
امير بالاخيال
دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه فردوسي مشهد


اين مطالب را بخاطر بسپاريم :
اسيدهاي چرب غير اشباع ( با جند باند دوگانه ) از جمله اسيد لينولئيك ( 6 – n 2 : 18 C ) , لينولنيك ( 3 – n 3 : 18 C ) , ايكوزانوئيدها ( 3 – n 5 : 20 C ) و دكوهگزانوئيدها ( 3 – n 6 : 22 C ) بر باروري و عملكرد توليد مثلي گاوها تاثير بسزايي دارند .
اسيد هاي چرب لينولئيك , لينولنيك و دكو هگزانوئيدها به ترتيب در دانه هاي روغني , علوفه ها و اغلب در دانه كتان , روغن ماهي يافت مي شوند .
تغذيه جيره هاي حاوي اسيد لينولئيك بالا طي دوره خشكي ( ِDry period ) موجب افزايش وقوع جفت ماندگي مي شود .
مكمل سازي جيره غذايي با اسيد هاي چرب داراي چند باند دوگانه( Poly unsaturated fatty acids ) طي دوره بعد از زايش موجب بهبود باروري گاوهاي شيري مي شود اما در اين زمينه تحقيقات زيادي لازم است .
مقدمه
امروزه اصلاح ‍ژنتيكي گاوهاي شيري از نظر صفت توليد شير , بدون توجه به اهميت صفات ديگر از جمله صفات باروري , مقاومت ورم پستاني و غيره موجب كاهش عملكرد بقيه صفات از جمله صفات توليد مثلي شده است . اما خوشبختانه مي توان به كمك علم تغذيه دام تاحدودي اين نقص را جبران نمود. استاپلس و همكاران ( 1998 ) گزارش كردند كه از مجموع 20 مقاله در مورد موضوع بهبود عملكرد باروري گاوهاي شيري با افزودن چربي به جيره غذايي , حدود 11 مقاله بر مثبت بودن نتايج متفق الراي بودند .مكانيزم عمل بهبود عملكرد توليد مثل گاوهاي شيري توسط افزودن چربي به جيره هاي غذايي بطور صريح مشخص نشده است .اما فرضيه هاي مختلفي وجود دارد . چهار مورد از آنها كه توسط استاپلس و همكاران ( 1998 ) پيشنهاد شده است در ذيل بيان مي گردد :
1 ) بهبود بالانس منفي انرژي بدن طي اوايل شيردهي
2 ) افزايش سنتز تركيبات استروئيدي مانند هورمونهاي استروئيدي از جمله پروژسترون
3 ) تغيير غلظت انسولين خون بدنبال آن تحريك رشد فوليكولهاي تخمداني
4 ) تغيير ميزان سنتز PGF2α كه اين تركيب داراي اثر منفي بر فعاليت جسم زرد مي باشد .
سركوب PGF2α در اوايل آبستني احتمال زنده ماني جنين را افزايش مي دهد
طي يك دوره فحلي چنانچه تلقيحي صورت نگرفته باشد معمولا" فعاليت جسم زرد تا 16 روز ادامه مي يابد.از طرف ديگر 12 روز بعد از فحلي , نوسانات ضعيف ترشح PGF2α از رحم در هر دو گاو ـآبستن و يا غير آبستن آغاز مي شود.افزايش سنتز PGF2α موجب كاهش فعاليت جسم زرد مي شود . ولي جنين در حال رشد با ارسال سيگنالهايي با عنوان انترفرون تاو ( Interferon – tau ) سنتز PGF2α را كاهش مي دهد . انترفرون تااو اخيرا" بعنوان سيگنالهاي اوليه جنين جهت تشخيص آبستني بشمار مي رود. جنين بعد از 10 روزگي شروع به ترشح اين ماده نموده و با افزايش رشد ميزان توليد آن نيز افزايش مي يابد. بدليل اينكه همه جنينها داراي سرعت رشد يكساني نيستند بخاطر همين موضوع جنينهايي كه داراي رشد ضعيفي هستند ممكن است قبل از ترشح انترفرون تااو , توسط افزايش غلظت PGF2α آزاد شده از رحم سقط شوند .بنابراين ممكن است ترشح انترفرون تااو در مقادير مورد نياز جهت جلو گيري از ترشح PGF2α تا روز 13 صورت نگيرد. لذادر چنين شرايطي نقش اسيد هاي چرب غير اشباع در كاهش سنتز PGF2α طي اوايل آبستنيي اهميت پيدا مي كند. بنابر اين تغذيه جيره هاي غني از اسيد هاي چرب غير اشباع براي بهبود باروري , دستيافت تازه اي در مديريت توليد مثل گاوهاي شيري مي باشد .
اثر مثبت چربي جيره غذاي بر باروري گاوهاي شيري مي تواند بدليل اثرات برخي از اسيدهاي چرب جيره بر هيپوفيز , تخمدانها و رحم از طريق بهبود وضعيت انرژي بدن باشد . دانشمندان معتقدند كه برخي از مكملهاي چربي موجب تغيير توليد PGF2α در بدن مي شوند زيرا برخي از اسيدهاي چرب ويژه بخصوص اسيدهاي چرب غير اشباع با چند باند دوگانه ( PUFA ) در سنتز آن نقش دارند . بنابراين مي توان با تغيير پروفيل اسيدهاي چرب جيره غذايي سنتز PGF2α توسط بافت رحم را در اوايل آبستني كاهش داده و موجب كاهش ميزان مرگ و مير جنين شد .
اسيدهاي چرب ضروري و عملكرد توليدمثلي
كمبود اسيدهاي چرب ضروري در حيوانات آزمايشي موجب بروز علايمي همچون تشكيل ناقص غشاهاي سلولي, عدم رشد كافي بدن , پوست , بافتهاي پيوندي و همچنين باروري ضعيف مي شود . Zeron و همكاران گزارش كردند كه كاهش ميزان باروري گاوهاي هولشتاين طي ماههاي تابستان بدليل پائين بودن محتواي اسيد لينولئيك غشاء اووسيتها مي باشد, در حالي كه محتواي اسيد لينولنيك چندان تغيير فصلي ندارد.در مقابل اسيدهاي چرب غير اشباع داراي 5 و 6 باند دوگانه در غشاء اسپرم دامهاي نر بر كيفيت اسپرم در باروري تخمك تاثير مي گذارد .
اسيدهاي چرب ضروري در داخل سلول مي توانند بر رونويسي ژنهاي كد كننده پروتئينهاي ضروري براي آبستني موثر باشند .
در بعضي حيوانات اسيدهاي چرب غير اشباع ( PUFA ) نقش مهمي در بسياري از فرآيندهاي توليد مثلي از جمله تخمك گذاري , لقاح و زايمان دارند . اسيدهاي چرب جيره غذايي مي توانند بر رشد فوليكول تخمداني , فعاليت جسم زرد و توليد پروژسترون نقش داشته باشند . طي تحقيقي گزارش شده است كه در صورت تغذيه جيره هاي غني از PUFA ازخانواده امگا 3 قبل از زايش به ترتيب درگوسفند وگاو , موجب تاخير زمان زايش ( Nibashaka Baguma و همكاران 1999 ) و افزايش وقوع جفت ماندگي شد( Barnouin & chassaqne 1991 ). ولي افزايش اسيدهاي چرب غير اشباع امگا 3 در جيره غذايي بعد از زايش, ميزان آبستني گاوها را بهبود بخشيد ( Armstong و همكاران 1990 ) .
اثر جيره هاي بر پايه پودر ماهي بر باروري :
اسيدهاي چرب غير اشباع توسط باكتريهاي شكمبه تحت فرآيندي بنام بيوهيدروژناسيون متابوليزه مي شوند. طي اين فرآينداسيدهاي چرب غيراشباع به اسيدهاي چرب اشباع تبديل مي شوند . پودر ماهي داراي پتانسيل افزايش باروري مي باشد علت اين مسئله را به بخاطر داشتن اسيدهاي چرب منحصربفردي كه مي توانند بدون بيوهيدروژنه شدن ازشكمبه عبوركنند و موجب كاهش ترشح PGF2α شوند, نسبت داده مي شود. .Armstrong و همكاران گزارش كردند كه گاوهاي فريزين بريتانيائي كه با پودر ماهي بمقدار 8 /0 Kg/day تغذيه شده بودند نرخ آبستني بيشتري (64 % ) در مقايسه با گروه شاهد ( 44 % ) داشتند. همچنين تعداد سرويس براي اين گروه در مقايسه با گروه شاهد به ترتيب 62 / 1 , 31 / 2 بود. مكانيزم كار هنوز بطور واضح مشخص نيست ولي فرضيه هاي چندي در اين مورد وجود دارد كه يكي از آنها وجود دو نوع اسيد چرب ايكوسپنتانوئيكها و دكو هگزانوئيدها در پودر ماهي مي باشد كه باعث كاهش سنتز PGF2α مي شوند.
اثردانه كتان بر باروري گاوهاي شيري :
روغن دانه كتان نيز بدليل داشتن اسيد لينو لنيك بالا موجب سركوب ترشح PGF2α از رحم شده و ميزان باروري را در حيوانات تغذيه شده با دانه كتان افزايش مي دهد . همچنين گزارش كردند كه تغذيه دانه كتان ويا تزريق روغن كتان داخل شكمبه موجب افزايش غلظت اسيدهاي چرب بلند زنجيره مي شود ( Kennely 1995 ).


REFRENCE
Divakar j . Ambrose and john p .kastelic .Dietary Fatty Acids and Dairy Cow Fertility
1 Pork, Poultry and Dairy Branch, Livestock Development Division, Alberta Agriculture, Food and Rural Development, Edmonton, Alberta T6H 4P2 2 Lethbridge Research Centre, Agriculture and Agri-Food Canada, Lethbridge, Alberta T1J 4B1 E-mail: divakar.ambrose@gov.ab.ca

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۷ ساعت 9:23 توسط .... سهراب محمدی .... |


در مورد تغذيه بر اساس بهبود رشد بيشتر ياد بگيريم

 

دو سال پيش بحث درمورد رشد گوساله‌, موضوعي بسيار داغ و گرم بود. بطوريكه جايگزين‌هاي جديد شير و جيرة هاي استارتر گوساله‌ها توسعة زيادي يافت. تليسه‌ها در صورتي كه از نظر ژنتيكي قادر باشند مي‌توانند با اين جيره‌ها به افزايش وزني معادل دو برابر حالت نرمال و يا بالاتر از اين مقدار برسند. اين الگوهاي رشد (ميزان رشد به ازاء ماده خشك) بسيار شبيه الگوهاي رشدي مي‌باشد كه در خوكهاي جوان با روش پرورش متمركز, اندازه‌گيري شده بود.

 

يك دامدار معمولاً درصدد است كه قد (ارتفاع) تليسه‌ها و ميزان گوشت لخم بافتها را افزايش دهد. تحقيقات انجام شده ممكن است شما را در اجراي برنامه‌هاي خوراك دهي گوساله و سازگاري آن با اين جيره‌ها, كمك نمايد.

جايگزين‌ها متفاوت هستند:

جايگزين‌هاي شير جهت شتاب دادن به برنامه‌هاي شما, حاوي درصد بالاي پروتئين خام (24 تا 26 درصد) و 15 درصد چربي مي‌باشد. اين سطوح مواد مغذي , باعث بالانس شدن ميزان انرژي قابل متابوليسمي و پروتئين قابل جذب شده و در نتيجه ميزان گوشت لخم (نه چربي) افزايش مي‌دهد.

هنگام استفاده از اين فرمولها بايستي دو قاعده را رعايت كنيم:

هنگام استفاده از اين فرمولها بايستي دو قاعده را رعايت كنيم.

ميزان پروتئين خام جايگزين ‌هاي شير بايستي مشابه شير گاوهاي هلشتاين بر اساس ماده خشك باشد (27 درصد پروتئين خام) و همچنين مقدار چربي بايستي نصف چربي شير گاوهاي هلشتاين (15 درصد چربي) باشد (شير گاو هلشتاين 30درصد چربي بر اساس ماده خشك دارد. 6/3 درصد چربي تقسيم بر 12 درصد كل مواد جامد شير (%30=100×12/316) بنابراين سطوح بالاتر از شير كامل مي‌تواند باعث كاهش چربي در گوساله‌ها شود.

وقتي كه جايگاه گوساله‌اي جوان در نواحي سردسير باشد, معمولاً درصد چربي جايگزين شيررا تا 20 درصد بالا مي‌برد احتياجات انرژي نگهداري, در حدود يك درصد به ازاء هر درجه افت دما, زير دماي صفر درجه, افزايش مي‌يابد (تقريباً دماي 40-30 درجه فارنهايت). جنبهء دوم برنامه جايگزين شير, مصرف دو برابر ماده خشك بيشتر است (دو پوند شير خشك يا بيشتر) در مقابل سيستم سنتي تغذيه شير (يك پوند شير خشك). در نتيجه گوساله ميزان بيشتري پروتئين (پروتئين بالا) در جايگزين شير خود دريافت ميكنند.

پروتئين خام استارترهاي جديد گوساله 26-22 درصد پروتئين دارد در مقايسه با جيره‌هاي سنتي كه 18-16 درصد پروتئين, مقدار پروتئين استارترهاي جديد افزايش يافته است. امّا سطوح انرژي اين جيره‌ها مشابه با جيره‌هاي سنتي مي‌باشد و تغييري نكرده است. در استارترهاي گوساله‌اي, مقدار پروتئين آنها ره خوراك مايع نزديك‌تر است. كه اين نوع جيره‌ها شرايط لازم براي از شير گيري گوساله به آرامي فراهم مي‌نمايند. استارترهاي گوساله‌اي جديد كليد حقيقي اين برنامه مي‌باشد زيرا رشد را بهبود بخشيده و توسعه‌ء شكمبه را افزايش مي‌دهد. همچنين استارتر گوساله مي‌تواند آنتي بيوتيك‌ها و عوامل كنترل كوكسيدورها در خود داشته باشد و باعث بهبود رشد و سلامت حيوان شود.

تحقيقي در سال 2003 در ايالت ايلي نويز آمريكا انجام گرفت و نتايج آن هم ارائه شد. در اين آزمايش, گروه شاهد با 25/1 درصد وزنه بدن تغذيه مي‌شدند (جايگزين شير آن داراي 22 درصد پروتئين و 20 درصد چربي بود)امّا جيرة استارتر آنها حاوي 18 درصد پروتئين بود. گروه دوم گوساله‌هايي بودند كه با 5/2 درصد وزن بدن تغذيه شده‌ بودند (جايگزين شير آنها داراي 28 درصد پروتئين و 20 درصد چربي بود), در حالي كه استارتر آنها حاوي 22 درصد پروتئين بود. با اين حال مشخص شد كه ميزان خوراك مصرفي در گروه دوم افزايش يافت. تمام مواد مغذي بر اساس پايهء مشتركي بيان شده است. نتايج اين آزمايش در جدول زير بطور خلاصه آورده شده است.

گوساله‌هايي كه جايگزين شير داراي درصد بيشتري پروتئين بود, ميزان مصرف خوراك بالاتر رفته بود. امّا در مقابل استارتر كمتري مصرف كرده بودند اين گوساله‌ها همچنين به محيط باز بعد از شير گيري تمايل بيشتري داشتند. علارغم اينكه به محيط باز تمايل داشتند مصرف استارتر آنها به پيك مصرف جايگزين شير نرسيد. نتايج نشان داد كه گوساله‌ها نتوانستند سرعت رشد قبل از شير گيري را حفظ كنند.

 

گروه دوم

گروه شاهد

پارامترهاي اندازه گيري شده

56/1

73/0

ميانگين افزايش وزن روزانه (روز/پوند)

7/86

1/36

مصرف جايگزين شير (پوند)

4/52

2/114

مصرف استارتر (پوند)

1/139

2/150

كل ماده خشك مصرفي

 

دو نكته مي‌تواند قابل توجه باشد:

-مصرف استارتر باعث افزايش پاپيلاهاي شكمبه و ماهيچه‌هاي آن مي‌شود. كه اين به مصرف خوراك بيشتر بعد از شير گيري كمك مي‌كند.

-براساس برنامه‌هاي خوراك دهي, قيمت جيره‌هاي استارتر ارزان تر خواهد بود. براي مثال گوساله‌هايي كه 4 پوند در روز جيره استارتر مصرف مي‌كنند اگر قيمت هر پوند 15 سنت باشد هزينة آنها در روز 60 سنت خواهد بود در مقايسه با جايگزين شير براساس مصرف 2 پوند از اين جيره در روز با توجه به اينكه ارزش هر پوند آن 80 سنت مي‌باشد بنابراين هزينه آن در روز 6/1 دلار خواهد بود.

 

برنامه‌هاي سفارشي شما...

براساس مطالعات انجام شده روي جيره رشد و مواد مغذي آن, ما بايستي به نكات زير در برنامه‌هاي رشد سريع گوساله توجه داشته باشيم:

-كليد رشد اقتصادي گوساله, در گرو تهيه استارترهايي با كيفيت بالا, در صورت ممكن, مي‌باشد.

-محدود كردن مواد جامد پودر شير تا دو درصد وزن بدن و ثابت نگه داشتن آن در اين سطح مصرف استارتر را در گوساله‌ها بهبود بخشده و معمولاً به مصرف خوراك بيشتري تمايل پيدا مي‌كنند.

-اگر گوساله‌ها براساس اين برنامه, در يك هفته تا 10 روز اول به ارامي روي فرم بيايند. بايستي به آنها اجازه داده شود كه بتدريج ميزان مصرف افزايش يابد.

-با اجراي اين برنامه‌ها, مدفوع شل‌تر مي‌شود. امّا بايد مطمئين باشيم كه گوساله‌ها دچار اسهال نمي‌شود. در بعضي مواقع دامدار از اين وضعيت آشفته شده و انتظار دارد كه مدفوع در اين حالت هم, همانند حالت معمولي نرمال باشد.

-در بعضي برنامه‌هاي غذايي توصيه شده كه غلظت جايگزين‌هاي شير, بالاتر رود. و مواد جامد شير 17-16 درصد در نظر گرفته شود. (شير نرمال 13-12 درصد مواد جامد دارد.) براي اجتناب از اختلال در مواد مغذي يا اسهال گوساله‌ها, معمولاً بهتر است كه مواد جامد جايگزين شير را 15-14 درصد در نظر گرفته شود. اين مقدار ممكن است خطاي ناشي از مخلوط كردن كه در زمان مخلوط كردن احتمال دارد اتفاق بيفتد به حداقل مي‌رساند.

-بعضي از كمپاني‌ها براي افزايش كيفيت آمينواسيدها از محصولات سوياي حرارت داده شده و پودر ماهي استفاده مي‌كنند. استارتر گوساله بايستي خوش خوراك باشد (براي اين كار موادي را مي‌توانيم اضافه كنيم مانند مايع ملاس, انتخاب مواد خوراكي خوش خوراك يا الك كردن استارتر جهت خارج نمودن گرد و خاك آن)

برنامه‌هاي افزايش رشد سريع گوساله‌ها, معمولاً براي تليسه‌هاي جايگزين هم توصيه شده است. هر گوساله مي‌تواند بر اساس برنامه‌اي كه بر پايه‌ء اهداف اقتصادي, هزينه‌اي, محيطي, رشد و اهداف مالي يا محدوديت‌هاي برايش در نظر گرفته شده است رشد كند. گوساله‌هاي جوان مي‌توانند سريع‌تر رشد كنند اما اين رشد فزاينده بايد بعد از شير گيري نيز حفظ شود كه اين كار با استفاده از برنامه‌ رشد فراينده‌ء تليسه‌ها امكان پذير است.

 

:منابع

1-F.Hutjens. M. 2003. Were Learning more about enhanced-growth feeding. Hosrds Dairyman Septmber 10.2003.

منبع : سايت موسسه کشاورزي و دامپروري بهروزي
لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۵ ساعت 14:51 توسط .... سهراب محمدی .... |


بيماريهاي زنبورعسل ودرمان آنها

 الف)لوك آمريكائي :اين بيماري خسارات زيادي رابه زنبوران وارد مي سازد ونه تنها منجربه نابودي يك كلني شده بلكه همه زنبورستان را نابود مي نمايد. اين بيماري فصلي نبوده و در هر فصلي رخ ميدهد.عامل بيماري باكتري كه اين باكتري اسپور بسيار مقاومي دارد اين ارگانيزم به لارو زنبور حمله برده وآن را Bacillus larva به نام پس از پوشانيده شدن سلول با موم در مرحله پيش شفيرگي از بين مي برد.در اثرآلودگي لاروهاي پيش شفيره اي مرده به رنگ قهوه اي درآمده ودر نهايت خشك مي شوند و به صورت يك پوسته در مي آيند كه حذف انها ازسطح شانها كار مشكلي است. معمولا در اين بيماري پوشش محدب سلولها فرورفته شده و گاهي اوقات سوراخ مي گردد.نوزادان فاسد شده بوي نامطبوعي دارند. وقتي چوب كبريتي درون سلول حاوي شفيره فاسد شده وارد شود اين شفيره به ميزان چند سانتي متر چون ماده لزجي كش ميايد.سوراخ شدن پوست سلول مي تواند نتيجه چروك شدن شفيره يا تلاش كارگران براي خارج كردن شفيره فاسد باشد. نحوه برخورد: اگرجلوگيري از سرايت چنين بيماري غير ممكن باشد بايستي همه كندوها سوزانده شده و ضايعات ان در عمق خاك دفن گردد.

 ب)لوك اروپايي: اين بيماري عفوني ناشي از نوعي باكتري است كه لاروهاي جوان را ميكشد. لاروهاي درون سلولهاكه معمولا بي حركتند پيچ مي خورند،گويا از درد به خود مي پيچند. قبل از اينكه لاروها بميرند بسيار عذاب مي كشند لاروهاي جوان از طريق دريافت غذاي آلوده مبتلا مي گردند وميكروب عامل بيماري درون دستگاه گوارش تزايد يافته و از غذاي دريافتي لاروها تغذيه مي كندلذا لاروها در اثرگرسنگي در روز چهارم يا پنجم مي ميرند.


لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۵ ساعت 14:49 توسط .... سهراب محمدی .... |


 

به تعريفی تغذيه علمی است که دانش بيوشيمی و فيزيولوژی را بصورت توام در ارتباط با يک موجود زنده بيان می دارد و شامل جريانی است که در آن سلولهای بدن حيوان برای تامين نيازهای خود جهت انجام مطلوب واکنشهای رشد، نگهداری و کار و توليد با محيط خارج رابطه دارد.

از ديد اقتصادی تغذيه علم بررسی چگونگی رابطه ميان يک نهاده (خوراک يا In Put) و ستاده (شير، گوشت، کار و... يا Out Put) و بهينه سازی تعادل اين رابطه می باشد.

قبل از هر صحبتی ضروری است وجه تمايز برخی لغات به ظاهر مشابه بيان گردد.

 

تغذيه کردن عبارت از خوراک دادن يا حفظ (گياه يا حيوان) در حالت عادی جهت زنده ماندن، رشد و توليد است؛ در انگليسی بدين منظور از دو لغت Nourish و Feeding استفاده می شود که مورد اول بيشتر برای انسان و مورد دوم بيشتر برای نوزادان و حيوانات استفاده می شود. از سوی ديگر تغذيه (Nutrition) همان علم تغذيه می باشد نه عمل غذا دادن!

 

ماده مغذی (Nutrient) عنصر يا ترکيب شيميايی که جهت تامين فرايندهای طبيعی حيوان برای زنده ماندن و سلامت دام ضروری می باشد.

 

غذا (Food) ماده خوراکی که مواد مغذی را عرضه می کند.

 

 خوراک (Feed) همان ماده خوردنی است ولی برای دام و نه انسان که در آمريکا برای تمايز اين دو لفظ استفاده می شود ولی در بريتانيا لفظ غذا هم برای انسان و هم برای دام بکار برده می شود.

 

جيره (Diet) مخلوطی از مواد خوراکی که برای عرضه مواد مغذی به حيوان بکار می رود و در تغذيه انسان به رژيم غذايی معروف است.

 

رژيم غذايی (Ration) به همان معنی جيره است ولی مقدار مورد استفاده خوراک در يک روز زا دز بر می گيرد.

 

وعده غذايی (Meal) به مقدار خوراکی که در هر بار خوراکدهی به دام خورانده شود می گويند.

 

با توجه به اينکه خوراکها از مواد مغذی تشکيل می شوند برای بررسی مواد مغذی خوراکها روشهای بسياری برای وجود دارد که ساده ترين آنها و قديمی ترين آنها روش تجزيه تقريبی خوراک Proximate Analysis of Feed است که در سال 1860 توسط هنبرگ Henneberg و اشتومن Stohmann در ايستگاه تحقيقات ونده آلمان ارائه شد که عليرغم اشکالات فراوان آن پس از چند تغير کو چک در روش برخی از آزمايشات آن به عنوان روش پايه ارزيابی شيميايی خوراکها در جهان هنوز نيز استفاده می شود که علت آن سهولت آسان و قابليت انجام آن در همه جا و همه گيری آن است...

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۴ ساعت 10:25 توسط .... سهراب محمدی .... |


ترکیبات آغوز ( compounds of colostrom ) :

اولین شیر تولیدی بعد از زایمان را آغوز ( COLOSTRUM ) مینامند که ترکیب متفاوتی با شیر معمولی دارد . بطوریکه بیشترین اختلاف در درصد بالای پروتئین آغوز است .

 ترکيبات  آغوز (٪)  شير معمولی(٪)
 کل مواد جامد  ۲۳.۹  ۱۲.۹
 مواد معدنی  ۱.۱ ۰.۷
 پروتئين  ۱۴  ۳.۱
چربی   ۶.۷  ۴
 لاکتوز  ۲.۷  ۵

 بخش اعظم این افزایش پروتئین به حضور گلبولین ها به خصوص ایمونوگلبولین ها نسبت داده میشود که حاوی پادتن ها میباشند . دستگاه گوارش پادتن ها را طی 24 ساعت اول زندگی گوساله جذب میکند و یک مصونیت غیر فعال (PASSIVE IMMUNITY ) را از گاو به گوساله انتقال میدهد . درصد خاکستر و چربی آغوز تا اندازه ای از شیر طبیعی بیشتر است . این اختلاف باعث میشود که کل مواد موجود در آغوز دو برابر شیر معمولی باشد . افزایش چربی و کل مواد جامد ممکن است از این حقیقت باشد که گوساله تازه متولد شده نیاز به یک منبع قوی ENERGY دارد و طبیعت از این طریق نیاز وی را بر طرف نموده است . اگر چه در جدول بالا میزان ویتامین A در شیر طبیعی و آغوز مقایسه نشده لیکن میزان این ویتامین 10 برابر شیر طبیعی است . ذخیره ویتامین A در گوساله جوان در هنگام تولد خیلی کم است و مصرف آغوز راهی برای افزایش سریع این ویتامین به حساب می آید و این ویتامین به جهت نقش آن در مهار بیماریهای عفونی از اهمیت بالایی برخوردار میباشد .

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۴ ساعت 10:1 توسط .... سهراب محمدی .... |


 بيماری جابجایی شیردان در گاو :

یکی دیگر از بیماریهای مربوط به تغذیه جابجایی شیردان یا پیچ خوردگی معده است . میزان وقوع بیماری 5% است و در 90% از موارد تشخیص داده میشود و وقوع این بیماری از 1 هفته مانده به زایمان تا 3 هفته بعد از آن است . همچنین در 90% از موارد با حرکت شیردان از قسمت پایین سمت راست حفره شکمی به سمت چپ , جابجایی به سمت چپ رخ میدهد . جابجایی سمت راست شیردان عبارت است از یک جابجایی یا تاب شیردان در طرف راست که جریان غذا و خون را محدود میکند و از نوع اول خطرناکتر است .

a/1 علائم بیماری :

حیواناتی که جابجایی شیردان دارند از خوردن مقدار طبیعی غذا امتناع میکنند . به دلیل کاهش مصرف خوراک , اغلب حیوانات دچار بیماری کمبود کتوز میشوند , انقباضات شکمبه در آنها کاهش میابد , مدفوع چسبناک و خشک میگردد و شیردان با مایعات و گازها منبسط میگردد . جاجایی به سمت چپ را میتوان با صدا ( زدن بر روی شکمبه با انگشتان دست که تولید صدایی میکند که میتوان با گوش شنید ) تشخیص داد . و در بعضی از موارد جابجایی سمت چپ شیردان را میتوان از قسمت بالای سمت چپ حیوان دید .

a/2 عوامل بیماری :

علت بروز جابجایی شیردان عوامل مهم و متعددی هستند . وقوع زیاد این عارضه بخصوص در زمان زایمان , خروج گوساله , مایعات و پرده های جنینی است که فضای به وجود آمده امکان جابجایی شیردان را فراهم میکند . علاوه بر این گوساله ای که هنوز متولد نشده , شکمبه را به طرف بالا میکشد و به آن فشار میاورد . عامل دیگر سست و ضعیف شدن ماهیچه نگهدارنده اعضاء داخلی است . تغذیه با کنسانتره زیاد , کمبود فیبر بلند و حجیم و تغیرات ناگهانی جیره ممکن است به تشکیل گاز و هضم غیر طبیعی موادغذایی منجر شود . هر نوع اختلال یا بیماری که باعث از خوراک افادن حیوان شود , خطر جابجایی شیردان را افزایش میدهد .

a/3 پیشگیری از بیماری :

گاوهای خشک بایدبه تدریج از جیره گاوهای خشک به شیرده انتقال یابند . برای داشتن شکمبه پر و فعال لازم است علوفه بلند مصرف شود . در این صورت تغذیه کنسانتره , مقدار کنسانتره نباید بیشتر از 1% وزن بدن گاو باشد . برای پیشگیری از تمام اختلالات و بیماریهای متابولیکی , تحریک مصرف غذای خشک ضروری است . از چاق شدن گاو باید به شدت جلوگیری نمود , زیرا این گاوها کم اشتها هستند و نمیتوانند تنش ناشی از زایمان را تحمل کنند .

references :

1 : poppensiek,g.c.,and r.f.kahrs.1981.twenty-five years of prgress in understanding major infectious diseases of dairy cattle.j.dairy sci.,64:1443

2 : sisson,s.,and j.d grossman.1953.the anatomy of dumestic animals,4thed.,w.b saunders company,philadelph.ia

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۴ ساعت 9:59 توسط .... سهراب محمدی .... |


سندرم مرگ ناگهانی در نیمچه های گوشتی ( acute death syndrome ) :

بیش از 25 سال است که سندرم مرگ ناگهانی شناخته شده است , اما فقط در حدود 10 سال است که وقوع این بیماری در جوجه های گوشتی اهمیت پیدا کرده است . نامهای دیگر این عارضه سندرم مرگ حاد ( acute death syndrome ) و یا افتادن به پشت ( flip over ) میباشد . این عارضه در جوجه خروسها شایعتر است و خصوصا در دوره حداکثر رشد رخ میدهد . شروع تلفات ممکن است در سن 3 تا 4 روزگی باشد اما بیشترین تلفات در سن 3 تا 4 هفتگی رخ میدهد و تقریبا تمام جوجه های تلف شده از این سندرم از پشت می افتند . میزان تلفات ممکن است 1 تا 2 % در گله های مختلط و بیشتر از این میزان در گله های صرفا خروس است , که به طور معمول تلفات تا 4% میرسد . بنابراین ضرر اقتصادی آن بسیار زیاد است . به علت عدم وجود جراحت بر روی بافتهای بدن تشخیص آن از طریق کالبدگشایی بسیار مشکل است . بدون استثنا , جوجه های تلف شده از این عارضه همگی چاق بوده و چینه دان و سنگدان آنها پر از غذا است . این بیماری احتمالا دارای منشا متابولیک , همراه با عدم تعادل الکترولیت ها و در نتیجه , فیبریلاسیون بطن چپ میباشد .

تقریبا تردیدی وجود ندارد که هر عامل تغذیه ای و یا مدیریتی بر روی سرعت رشد میتواند بر سندرم مرگ ناگهای تاثیر گذارد . با استفاده از جیره های دارای مقادیر کم مواد مغذی ( 18% cp , 2400 kcal.d/kg ) میتوان قطعا این بیماری را ریشه کن نمود . البته این عمل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمیباشد . وقوع این عارضه در جوجه هایی که energy جیره غذایی آنها بجای نشاسته یا چربی از گلوکز تامین شده , بسیار بیشتر بوده است . به نظر میرسد که یک نوع عدم تعادل متابولیک در این بیماری دخیل باشد , هرچند شواهد روشنی برای اثبات آن وجود ندارد . این مشکل تا حدی ناشی از تغیرات متابولیک است که سریعا پس از مرگ رخ میدهد , بنابراین نتایج آزمایش مواد مختلف موجود در خون , به زمان خونگیری پس از مرگ بستگی خواهد داشت .

در جوجه هایی که اسیدلاکتیک به آنها تزریق شده بود , وقوع این این بیماری بسیار بالا ( تا 100% ) بود . اسید لاکتیک در هنگام فعالیت شدید پرنده و زمانی که تقاضا برای energy بسیار بالا است تولید میشود . پش از تزریق اسید لاکتیک به داخل چینه دان مشاهده شد که نوع جیره در زمان آغاز این سندرم تاثیر میگذارد . در این صورت استفاده از جیره هایی که عمدتا بر پایه گلوکز تهیه شده بودند , مرگ ناگهانی در کمتر از 1 دقیقه حادث شد , در صورتی که وقوع این سندرم در جوجه های تغذیه شده با جیره بر پایه نشاسته بعد از 1 ساعت و در جیره های پر چربی حداقل 2 ساعت پس از تزریق اسید لاکتیک بوده است .

مشخص شذه است که در چینه دان جوجه های تغذیه شده با غذای آردی ( mash ) در مقایسه به جیره های پلت ((pellet شده , اسید لاکتیک بیشتری تولید میشود بنابراین اگر اسید لاکتیک در بروز سندرم مرگ ناگهانی موثر باشد , مزیت استفاده از جیره های پلت شده مشخص میگردد . از طرف دیگر استفاده از پلت به عنوان یکی دیگر از راههای بروز این بیماری مطرح شده است که به علت سرعت رشد جوحه های تغذیه شده با آن میباشد .

وقوع این عارضه در هنگام خوراک دادن و در شرایط تنش گرمایی نیز رخ داده است که با تجویز 0.62 گرم بی کربنات پتاسیم به ازای هر مرغ در آب آشامیدنی به مدت 3 روز کاهش یافت و با مخلوط کردن 3.6 kg کربنات پتاسیم در هر تن خوراک به سطح فابل قبولی رسید . وجود مقدار زیاد نمک طعام در جیره غذایی نیز در بروز سندرم مرگ ناگهانی موثر بوده است و شاید این به علت تاثیر غیر مستقیم نمک زیاد جیره بر پدید امدن آسیت (ascites) باشد .

کاملا روشن است که سندرم مرگ ناگهانی در اثر سرعت زیاد رشد و به واسطه برخی تغیرات در متابولیسم و بخصوص تعادل اسید و باز بدن رخ میدهد . سندرم مرگ ناگهانی را با تغیر در تغذیه و یا مدیریت , به صورتی که باعث کاهش رشد شود , میتوان کاملا ریشه کن نمود . البته چنین تصمیماتی باید بر اساس شرایط اقتصادی منطقه اخذ شود و در حال حاضر نمیتوان صرفا یک عامل مشخص را مسبب ایجاد بیماری دانست .

شاید مراحعه به این لینک خالی از لطف نباشد : www. infopoultry.net


لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۴ ساعت 9:58 توسط .... سهراب محمدی .... |


مواد مغذی و متابولیسم آنها در نشخوار کنندگان
مهندس حسین امینی

آب :
زندگی بدون آب غیر ممکن است. پستانداران قادرند مدت طولانی تری بدون غذا ولی مدت کوتاه تری بدون آب زنده بمانند. مطالعات انجام شده بوسیله  RUBNER این مطلب را تایید می نماید. چنانچه تمامی چربی یا نصف پروتئین موجود در بدن حیوان  تجزیه شود، حیوان زنده می ماند ولی از دست دادن یک دهم آب بدن بمنزله مرگ است. آب بعنوان حلال وسیله انتقال و تنظیم کننده فشار سلولی و حرارت بدن مورد نیاز است. کلیه فعل و انفعالات شیمیایی بدن حیوان در محیط مایع انجام می شود. مواد محلول بوسیله آب انتقال می یابند. با تبخیر آب، حرارت اضافی بدن انجام می شود.
آب با مدفوع، ادرار، شیر و بصورت بخار اب از طریق تنفس ششها و پوست دفع می گردد. مقدار دفع آب بدن به چند عامل بستگی دارد. بعنوان مثال هر چند دفع ادرار زیادتر باشد و هر چه کانیها و فراورده های نهایی ازت، (اوره) زیادتر دفع شوند، به همان نسبت دفع اب نیز بیشتر است. این مواد باید در آب حل و رقیق شده تا داراییک غلظت مناسب گردند.
از اینجا می توان نتیجه گرفت که هر چه مقدار پروتئین و مواد معدنی غذا بیشتر باشد، به همان نسبت باید آب بیشتری به حیوان داده شود. بطور کلی مقدار آب مورد نیاز حیوان به مقدار ماده خشک جیره غذایی بستگی دارد. بعنوان نقطه اتکا می توان چنین اظهار نظر نمود که برای خوکها به ازاء هر کیلوگرم ماده خشک غذا، 2 تا 3 کیلوگرم آب و برای گاوها 4 تا 5 کیلوگرم آب مورد نیاز است. بنابراین احتیاج روزانه آب بشرح زیر است:

 

6 تا 10 لیتر برای خوکهای پرواری
12 تا 25 لیتر برای خوکهای ماده
50 تا 100 لیتر برای گاو های شیرده
20 تا 60 لیتر برای گاوهای پرواری

در موارد خاص ممکن است مقدار آب مورد نیاز بسته به راندمان، جیره غذایی، درجه حرارت و رطوبت هوا تغییر کند. آب را می توان به اندازه دلخواه و به مقدار نامحدود در اختیار حیوان گذاشت. مصرف زیاد آب بطور کلی زیان آور نیست. در شرایط عملی آب مورد نیاز حیوان هنگامی به بهترین وجه تامین می گردد که به حیوان امکان نوشیدن آب در تمام مدت روز به دفعات مکرر داده شود.بدین ترتیب ضایعات انرژی مربوط به رساندن درجه حرارت آب به درجه حرارت بدن نیز به احتمال زیاد کمتر از موقعی خواهد بود که تمامی آب مورد نیاز در یک نوبت به حیوان داده شود.اهمیت دادن آب به دفعات متعدد را می توان به بهترین وجه در گاوهای شیرده مشاهده نمود. احتیاج آب برای تولید شیر بسیار زیاد است، تقریبا 4 تا 5 کیلوگرم آب به ازاء هر لیتر شیر. هر چه به دفعات بیشتری به گاوهای شیرده آب داده شود، مقدار مصرف آب زیادتر خواهد بود. در بعضی موارد توانسته اند از این طریق راندمان شیردهی را افزایش دهند. رعایت بهداشت آب مورد مصرف حیوانات نیز به اندازه آب آشامیدنی انسان حائز اهمیت است. آب آشامیدنی حیوان باید عاری از هر گونه مواد فاسد، مدفوع، ادرار، انگل (در آبهای راکد) و آلودگیهای صنعتی مانند فلور و فلزات سنگین باشد. آب نه تنها از طریق آب آشامیدنی ، بلکه همراه با غذا نیز وارد بدن حیوان می گردد. در جدول 1-1-3، مقدار آب برخی گروههای غذای دامی منعکس گردیده است.
همانطوری که آب بخش عمده ای از بدن حیوان را تشکیل می دهد، در گیاهان سبز نیز سهم عمده ای دارد. با پیشرفت رشد و رسیدن محصول، مقدار آب کاهش می یابد. برای اینکه بتوان علوفه را نگهداری نمود، باید آن را در حدی خشک کنند که مقدار آب آن به 15 % و یا کمتر برسد. چنانچه مقدار آب از متوسط مقدار سایر مواد موجود در غذای دامی بیشتر باشد، غذا کپک زده و تجزیه می گردد. تعلیف اینگونه غذاهای دامی فاسد، سلامتی حیوان را به خطر می اندازد.
آب یکی از اجزای مهم بدن حیوانات می باشد که 80 - 50 درصد وزن بدن دام را بر حسب سن و میزان چربی بدن تشکیل می دهد. گاو ممکن است تا 50 درصد از وزن بدن خود را(چربی، پروتئین و غیره)را از دست دهد و زنده بماند در حالی که تنها کاهش 10 درصد از آب بدن می تواند منجر به مرگ حیوان شود.پرورش موفقیت آمیز گاو نیاز به یک منبع مناسب آب دارد. هم کیفیت و هم کمیت آب بر بدن اثر گذار هستند. منبع آب مناسب در تامین نیاز گاو بسیار با اهمیت است زیرا میزان دریافت آب به میزان ماده خشک مصرفی بستگی دارد.
منابع آب :
آب در بدن 4 عمل مهم انجام می دهند که عبارتند از :
*کمک به دفع مواد زاید حاصل از هضم و متابولیسم(مدفوع یک گاو سالم 85 - 75 درصد آب دارد)
*تنظیم فشار اسمزی خون
*به عنوان یکی از اجزای مهم در ترشحات بدن (شیر و بزاق )همانطور که در زایمان و رشد مطرح است.
*تنظیم حرارت بدن به وسیله تبخیر آب از دستگاه تنفسی و سطح پوست
گاو نیاز خود به آب را از 3 منبع به دست می آورد.
*آب آشامیدنی
*آب موجود در غذا
*آب حاصل از فعالیت های متابولیکی
دو منبع اول به عنوان منابع عمده تامین آب در مدیریت پرورش گاو شیری مطرح می باشند.
احتیاجات روزانه گاو به اب به عوامل زیر وابسته است:
*نوع و اندازه حیوان
*مرحله فیزیولوژیکی که دام در آن قرار دارد
*میزان فعالیت
*میزان ماده خشکدریافتی
*شکل فیزیکی جیره
*کیفیت آب
*دمای اب مصرفی
*دمای محیط اطراف
کیفیت آب :
کیفیت آب به خصوص از لحاض املاح و احتمالا مواد سمی آن دارای اهمیت می باشد. زیرا کیفیت آب در میزان آب مصرفی توسط دام تاثیر گذار است. بیشتر مواقع آب های جاری و زیرزمینی احتیاجات دام به آب را تامین می کنند و اغلب به دلیل املاح زیاد آب، احتیاجات دام از آب مصرفی تامین نمی شود.
شوری آب در واقع میزان غلظت انواع نمک های موجود در آن می باشد. بقیه فاکتور هایی که در آب مشکل زا هستند شامل ترکیبات نیترا، قلیاییت آب یا میزان زیاد عناصر سمی موجود در آب می باشند.

جدول-2 راهنمای غلظت های مختلف کلیه نمک های محلول در آب   جدول-1 میزان مصرف آب گاو گوشتی در دماهای مختلف محیط
دسته نوع حیوان

TSS
(ppm - mg/1)

  دمای محیط (درجه سانتی گراد)

آب مورد نیاز

1 مناسب برای گاو و گوسفند در کلیه سنین 3500>   35< 15 - 8 کیلوگرم آب به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی
2 قابل مصرف اما کیفیت خوبی برای بره ها و گوساله ها و چهار پایان اهلی شیری ندارند. 4000 - 3500   35 - 25 10 - 4 کیلوگرم آب به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی
3 نا مناسب برای بره ها و گوساله ها و چهارپایان اهلی شیری و مناسب برای چهارپایان بالغ خشک 6000 - 4500   25 - 15 5 - 3 کیلوگرم آب به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی(حیوانات جوان یا شیری 50 - 10 درصد بیشتر آب نیازمندند)
4 مناسب برای گوسفند و گاو بالغ خشک(در دوره خشکی) 10000 - 6000   15 - 5- 4 - 2 کیلوگرم آب به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی
5 مناسب برای گوسفندان بالغ 15000 - 10000   -5> 3 - 2 کیلوگرم آب به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی، افزایش دما(مثلا از 20 - به 0 درجه سانتی گراد)به دنبال یک دوره هوای خیلی سرد سبب افزایش 100 - 50 درصدی مصرف آب می شود.
6 نا مناسب برای کلیه چهارپایان 15000<

1-TSS - Total soluble salts

شوری :
تمام آب ها دارای میزانی از مواد محلول می باشند که اغلب شامل یونهای نمک های غیر آلی است. مهمترین این یونها شامل کلسیم، منیزیم، کلرید سدیم، سولفات و بی کربنات می باشد. اغلب، املاح زیاد در آب می تواند اثرات نامطلوب اسمزی ایجاد کند که منجر به شرایط نامطلوب بدنی، بیماری یا حتی مرگ دام شود. نمک ها از لحاظ تاثیر دارای تفاوت مختصری می باشند اما این تفاوت ها از لحاظ عملی برجسته نمی باشد. در حالی که املاح سولفات مسهل می باشند و ایجاد اسهال می کنند، اثرات تخریبی آنها روی دام بیشتر از اثرات کلرید ها نیست. به همین صورت نمک های منیزیوم مخرب تر از املاح کلسیم یا سدیم نمی باشند. بنابراین اثرات نمک های مختلف تجمعی می باشد. به این معنی که مخلوطی از آنها دارای همان اثرات زیان آوری است که هریک از آنها به تنهایی در یک غلظت کامل دارا می باشند.
نکات حائز اهمیت در مورد املاح آب مصرفی دام حایز اهمیت است:
*میزان زیاد املاح آب کمتر از حد سمی آنها منجر به افزایش آب مصرفی می شود گرچه از ابتدا دام از خوردن آب امتناع می ورزد.
*در صورتی که غلظت نمک های موجود در آب زیاد باشد دام ها از خوردن آب حتی برای مدت چند روز امتناع می ورزند ولی ممکن است ناگهان مقدار زیادی از این آب را بنوشد که منجر به بیماری یا مرگ دام می شود.
*حیوانات جوان حساسیت بیشتری به شوری آب نسبت به حیوانات پیرتر دارند.
*هر فاکتوری که منجر به افزایش مصرف آب می شود همچون شیردهی، افزایش دما یا ترشحات، احتمال مسمومیت ناشی از املاح آب را افزایش می دهد.(جدول2)
*حیوانات توانایی سازش پذیری با املاح آب را دارند و به تغییر املاح آب از کم به زیاد به صورت تدریجی تحمل نشان می دهند اما تغییر سریع ایجاد مشکل می کند.
*وقتی حیواناتی که از اثرات املاح زیاد آب رنج می برد به یک منبع آب با ملح کم دسترسی پیدا کنند بسیار سریع بهبود می یابند.
*در بعضی مواقع نمک ها به منظور تنظیم مصرف غذا به صورت دسترسی به غذا اضافه می شوند که در این مواقع باید نسبت به ملح کم در آب اطمینان حاصل کرد.
 

حیوانات توانایی سازش پذیری با املاح آب را دارند و به تغییر املاح آب از کم به زیاد به صورت تدریجی تحمل نشان می دهند.

نیترات ها:
نیترات ها و نیتریت ها باید با هم در نظر گرفته شوند. گاهی نیترات ها در مقادیر سمی در آب یافت می شوند اما نیترات ها به ندرت در مقادیر سمی در آب موجود می باشند. اغلب حضور نیترات یا نیتریت در آب، نشان دهنده آلودگی آب با مدفوع یا فاضلاب می باشند. ماهیت نیترات ها چندان سمی نمی باشد بلکه وقتی به نیتریت ها تبدیل می شوند مشکل ساز هستند. نیتریت ها وقتی وارد جریان گردش خون می شوند باعث تبدیل رنگدانه قرمز رنگ هموگلوبین به رنگدانه قهوه ای رنگ مت هموگلوبین می شوند.هموگلوبین مسئول حمل اکسیژن از ریه ها به بافت های بدن می باشند ولی مت گلوبین قادر به حمل اکسژن نمی باشد. وقتی که 50 درصد از هموگلوبین به مت هموگلوبین تبدیل می شود، دام علایم دیترسی تنفسی از قبل تنگی تنفس را نشان می دهد. در بالاتر از این مقدار دیترسی تنفسی منجر به مرگ دام می شود.در مقادیر 80 درصد و بالاتر، دام به دلیل قطع تنفس از بین خواهد رفت. در نشخوارکنندگان، باکتری های شکمبه نیترات موجود در غذا یا آب را به نیتریت تبدیل می کنندکه نیتریت حاصله می تواند به جریان خون راه یابد. سمیت نیترات در آب متداول نیست اما به همراه نیترات های موجود در غذا می تواند مشکل ساز باشد. تبدیل نیترات به نیتریت در حیوانات تک معده ای نمی تواند به عنوان یک مشکل عمده مطرح باشد.(جدول 3)
قلیاییت:
بسیاری از آب ها و شاید اکثر انها قلیایی هستند. فقط در موارد کمی مشاهده شده است که نمونه اب دارای قلیاییت یسیار بالا باشد. قلیاییت به مفهوم تیتر PH در اشکال بیکربنات و کربنات می باشد.اغلب آبها PH در حدود 8-7 دارند که این PH آب ها را می توان کمی قلیایی دانست. همچنین این به معنی آن است که آب ها عموما شامل مقدار کمی بیکربنات و کربنات می باشند. اکثر آب ها قلیایتی در حدود 500ppm دارا هستند(عمدتا کربنات کلسیم)که نمی توان آن را مضر دانست. مقادیر بالای قلیاییت در آب می تواند منجر به اختلالات فیزیولوژیکی و گوارشی در دام شود. عموما آب های دارای کمتر از 1000ppmکربنات کلسیم برای دام های اهلی و طیور قابل استفاده هستند که بالاتر از آن مناسب نمی باشد.در حیوانات جوان غلظت های پایین تر از 2500ppmمی تواند مضر واقع شود مگر اینکه میزان کربنات بر میزان بیکربنات پیشی بگیرد.(جدول4)

جدول-4 راهنمای تغییر قلیاییت آب   جدول-3 راهنمای استفاده از آب های نیترات دار برای چهارپایان اهلی
میزان قلیاییت (PHسنجش بر مبنای کربنات کلسیم) مواد ایجاد کننده قلیایت PH توضیحات میزان نیترات 1
 (ppmنیترات نیتروژت)
توضیحات
کمتر از 500 بیشتر بی کربنات ها 8-7 اکثر نمونه های آب در این محدوده قرار می گیرند و مضر نیستند. کمتر از 100 2 آزمایشات نشان داده است که برای چهارپایان اهلی و طیور مضر نیست.
1000-500 بیشتر بی کربنات ها 8-7 محدوده رضایتبخش برای چهارپایان اهلی و طیور. 300-100 3 این آب به تنهایی برای طیور مضر نیست و لیکن در صورتی که جیره غذایی حاوی نیترات ها باشد خطرناک تشخیص داده شده است: این آب در شرایط ویژه نظیر کم آبی، خشکسالی، تگرگ، شبنم که نیترات ها در گیاه ذخیره می شوند توصیه نمی شود
بیش از 1000 حضور کربنات ها 9-8 ممکن است برای چهارپایان اهلی به ویژه حیوانات جوان نا مناسب باشد 300< برای هیچکدام از چهارپایان اهلی و طیور توصیه نمی شود.
کمتر از 2500 حضور کربنات ها 10 ممکن است ضرر نا چیزی را در حیوانات بالغ ایجاد کند مگر اینکه کربنات ها در برابر میزان بالای از بی کربنات ها حضور داشته باشند.

1 نیترات نیتروژن را شامل می شود
2 کمتر از 443 ppm نیترات یا کمتر از 607 ppm نیترات سدیم
3 بالای 1329 ppm نیترات یا بالای 1821 ppm نیترات سدیم

جلبک ها :
غالبا رشد زیاد جلبک ها در آب های ساکن یا آب های با سرعت جریان کم صورت می گیرد. بعضی از گونه های جلبک تحت شرایط خاص می توانند سمی واقع شوند. بنابراین باید مراقب رشد جلبک در آب های مورد مصرف دام ها بود.
عناصر سمی :
در موارد کمی ابهاممکن است با بعضی از عناصر سمی از قبیل ارسنیک، جیوه، استرانیوم، کادیوم، یا مواد رادیواکتیو آلوده شوند. هر چند این عناصر می توانند برای حیوانات مضر باشند ولیکن تجمع آنها در بافت های حیواناتی که مورد مصرف انسان قرار می گیرند نیز یک مشکل عمده است. جستجوی حضور این عناصر در آب تنها در زمانی صورت می گیرد که دلایلی برای حضور آنها در آب وجود داشته باشد.
منبع:

Okine E (2001) :Water quality requirments forcattle.
WWW.AGRIC.COM


لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۴ ساعت 9:51 توسط .... سهراب محمدی .... |
 

نقش پروتئین ها در رژیم غذایی

img/daneshnameh_up/c/c3//Fruits.jpgپروتئین ها مواد مغذی اصلی هر سلول زنده هستند. در ساختمان آنها نه تنها کربن
،
هیدروژن و اکسیژن وجود دارد، بلکه ازت و گاهی گوگرد نیز موجود می باشد.
پروتئینها مسئول انجام اعمال گوناگونی هستند. نقش آنها از تشکیل ماده انقباضی عضلات گرفته تا ساختن بعضی از هورمون ها، آنزیم ها و آنتی کورها، تبدیل انرژی شیمیایی به کار و انتقال اکسیژن و هیدروژن متنوع می باشد.

یادآوری ویژگیهای فیزیکو– شیمیایی پروتئین هاالف) از هیدرولیز پروتئین ها اسیدهای آمینه بدست می آید.
تعداد
اسیدهای آمینه بیست عدد می باشد که بعضی از آنها «اساسی» هستند که عبارتند از : لیزین, تریپتوفان فینل آلائین, متیونین, ترئونین, لوسین و والین و چون بدن انسان قادر نیست آنها را بسازد، حتماً باید توسط غذا تأمین گردند.

ب ) با ترکیب اسیدهای آمینه با هم، پلی پپتیدها بوجود می آیند. از ترکیب پلی پپتیدها با هم، تعداد قابل توجهی مولکول پروتئین حاصل شود.


متابولیسم اسیدهای آمینه


اسیدهای آمینه شکل نهایی متابولیسم پروتئین ها هستند، قابل انتشار بوده و شامل مواد ساده ای است که مصارف مختلفی دارند:
الف) ذخیره موقتی در
بافت ها
ب)
سنتز پروتئین ها: با اسیدهای آمینه بافتهای مختلف، پروتئین ها سنتز می شوند.
ج)
دز آمیناسیونترانس آمیناسیون: با سوختن اسید آمینه، بعد از آنکه اسید آمینه عامل آمینی (NH2) را از دست داد، یک اسید چرب باقی می ماند که حدوداً 90 درصد انرژی موجود در اسید آمینه را در بر می گیرد و در زمان کمبود انرژی یا مصرف بیش از حد پروتئین، اسید آمینه پس از دست دادن ازت خود می سوزد.همچنین اسیدهای آمینه در بدن با جا به جا کردن ازت (ترانس آمیناسیون) به یکدیگر تبدیل می شوند.
 


مقدار مورد نیاز پروتئین برای یک ورزشکار


پس از اینکه فرد ورزشکار از میزان انرژی مورد نیازش اطلاع کافی به دست آورد، بایستی 15 تا 17 درصد میزان انرژی را به دست آورده ، تقسیم بر عدد 4 کند ، عدد به دست آمده گرم پروتئین مورد نیاز ورزشکار است که باید از طریق غذا در طول روز تامین شود. برای ورزشکارانی که نیاز به افزایش حجم عضلات دارند، از 17 درصد و برای دیگر ورزشکاران از 15درصد انرژی، برای محاسبه پروتئین مورد نیاز باید استفاده کرد.

17 – 15 درصد میزان انرژی مورد نیاز ورزشکار (تقسیم بر) 4 = گرم پروتئین مورد نیاز ورزشکار


منابع غذایی پروتئین هاپروتئین ها بخشی از ترکیبات مواد غذایی هستند که با مقدارهای مختلف در آنها موجودند. پروتئین های دارای منشاء حیوانی کیفیت خوبی دارند. با وجود این بعضی از مواد غذایی گیاهی «حبوبات، غلات، نان...) دارای مقادیر کمی پروتئین هستند که ارزش حیاتی آنها پایین تر از پروتئین های حیوانی است، اما به مقدار آنها جالب توجه هستند. در مورد منابع غنی از پروتئین بطور کامل توضیح می دهیم:

1-
گوشت قرمزگوشت های
گاو، گوسفند، اسب، صرف نظر از آنکه چه قسمتی از بدن حیوان باشد، دارای ویژگیهای تغذیه ای شبیه به هم هستند. مزّیت تغذیه ای گوشت به غنای پروتئینی آن بستگی دارد (15 تا 20% گوشت، پروتئین است). گوشت غنی از فسفر، آهن و ویتامین های گروه B (مخصوصاً B1 ) است. میزان چربی های آن بر حسب نوع حیوان و قسمت بدن به طور قابل توجهی متغیراست. به طور متوسط 170 کیلوکالری برای هر 100 گرم، انرژی تولید می کند. ارزش غذایی « گوشت قرمز برابر گوشت سفید» است. گوشت کاملاً پخته شده همان ارزش گوشت خام یا گوشتی را دارد که مختصراً پخته شده باشد. اما پختن کامل برای از بین بردن انگل ها (مخصوصاً تنیا ) لازم است.

ویژگیهای خاص بعضی از گوشت های قرمز
-
گوشت گوسفند اغلب چرب است، حتی وقتی کم چربی ترین بخش های آنها مصرف گردد.
-
گوشت گوساله غنی از نوکلئوپروتئین ها است و مصرف خیلی زیاد آن می تواند عمل عضلات را مختل کند.
- اسب دارای گوشت کم چربی است (2% چربی). برخلاف آنچه مدتهای مدید فکر می شد، نباید بصورت خام مصرف شود.
- گوشت ها ترجیحاً بهتر است بصورت
کباب یا بریان شده مصرف گردند و از گوشتهای سرخ شده، روغن پرشده، آبگوشت و سس های چرب که دارای هضم مشکل هستند، خودداری شود.

- گوشتهای چرخ شده نباید مصرف گردند، مگر با رعایت احتیاط کافی و بصورت گوشت چرخ شده و یخ زده . اگر
گوشت را در منزل، خودتان چرخ کرده و تا دو ساعت بعد، آن را مصرف کنید خیلی بهتر است و یا اینکه چرخ کردن گوشت توسط فروشنده در مقابل خودتان انجام شود و تا دو ساعت بعد مصرف گردد یا در دمای 19- درجه فریز شود.

- گوشتها را نباید بصورت خام مصرف کرد.

برای خریداری گوشت حتماً به تازگی و زمان تولید آن دقت کنید و برای نگهداری طولانی در دمای 18- درجه نگهداری شود.
نگهداری طولانی مدت و کیفیت بهداشتی پایین، ارزش غذایی پروتئین موجود در گوشت را کاهش می دهد.

2-فرآورده های امعاء و احشاء، ماکیان و گوشت شکار
الف) امعاء و احشاء:
زبان و دل دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت هستند.

- جگر از جالب ترین احشاء است. به همین جهت است که مصرف یک بار در هفته آن را برای ورزشکاران توصیه می کنیم (اما نباید بیش از یک بار در هفته مصرف گردد چون دارای نوکلئو پروتئین ها و کلسترول است). جگر یک منبع قابل توجه پروتئین( 20 تا 22 درصد)،
آهن، عناصر کمیاب، فسفر، ویتامین های گروه B (B1, B2, B6, pp, B12) و ویتامینAاست. جگر بره دارای ارزش تغذیه ای معادل جگر گاو(غنی ترین جگر) است.

- امعاء و احشاء دیگر:
پاچه، کله، سیرابی، و مغز از نظر بافت عضلانی فقیر، اما غنی از نظر نوکلئو پروتئین ها هستند و قابل مقایسه با ارزش تغذیه ای جگر نمی باشند. پس آنها را باید خیلی کم مصرف کرد. چون دارای چربی زیاد هستند، خصوصا در زمان پیش از مسابقات نباید مصرف شوند.

ب)
ژامبون ها و سوسیس های خشکی که خیلی چرب نیستند، می توانند جایگاهی در تغذیه ورزشکاران داشته باشند، ولی سطح پروتئین آنها پایین است.

ج)
ماکیان: گوشت ماکیان دارای ارزش تغذیه ای نزدیک به گوشت قرمز است، البته میزان چربی در گروهی از آنها مثل جوجه کبوتر و بوقلمون کم (6 تا 12 درصد) و در مرغ، غاز و اردک بالا (18 تا 32 درصد) می باشد. میزان اسیدهای چرب غیر اشباع آنها یکی از نکات مثبت است.

د) گوشت شکار کم چربی است: مانده آنها نباید مصرف گردد، به صورت
بریان یک منبع عالی پروتئین است.

img/daneshnameh_up/3/3c//Poweful_food.jpg

3- ماهی ها
ارزش تغذیه ای ماهی مشابه گوشت است. ماهی غنی از پروتئین (15 تا 20 درصد)،
فسفر، گوگرد، آهن (آهن کمتری نسبت به گوشت دارد)، مس و ید است، همچنین غنی از ویتامین های گروه B می باشد. ماهی های چرب حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین های A وD هستند.

ارزش انرژی زایی ماهیها برحسب میزان چربی آنها از 80 تا 200 کیلوکالری برای هر 100 گرم متغیر است، اما در هر حال این چربی ها با ارزش هستند، چون دارای اسیدهای چرب با یک پیوند دوگانه و یا چند
پیوند دوگانه هستند و در بین اسیدهای چرب دارای چند پیوند دوگانه، اسیدهای چرب امگا– 3 وجود دارد. در پخت ماهی نیز باید همان نکات احتیاطی که در مورد گوشت توصیه شده رعایت کنید: ماهی را کباب کنید یا در فر یا با بخار آب طبخ نمایید.

از کاربرد
سس ها، سرخ کردن و در آب نمک خواباندن ماهی که موجب مشکل شدن هضم آن می گردد خودداری کنید.

4-تخم مرغ
ارزش تغذیه ای آن خیلی نزدیک به مواد غذایی است که قبلاً مورد مطالعه قرار دادیم. تخم مرغ حاوی 14 درصد پروتئین است، که از نظر کیفیت بهترین بوده و بیشترین تعادل اسیدهای آمینه در بین تمام مواد غذایی را داراست. چربی های آن (12 درصد) در زرده تجمع یافته اند و سفیده عملاً فاقد چربی است.
آنچه مربوط به املاح می گردد:
سدیم عمدتاً در سفیده وجود دارد، آهن، پتاسیم و کلسیم به مقدار خیلی کم در سفیده وجود داشته و می توان گفت که فقط در زرده وجود دارند. زرده همچنین از نظر ویتامین ها غنی تر است:
دو سوم ویتامین های B1 ، B2 و کل ویتامین های A و D در زرده وجود دارد. تخم مرغ تازه یا «خیلی تازه» که دارای تاریخ بسته بندی است دارای بیشترین ضمانت می باشد. به استثناء موارد عدم تحمل،
تخم مرغ تازه و خوب تهیه شده، پخته شده بصورت نرم یا سفت، دارای هضم آسان است. و این مسأله تخم مرغ را غذای مناسبی برای زمان تمرین و پیش از مسابقات می کند. یادآوری می کنیم که پروتئین های سفیده تخم مرغ اگر پخته نباشد، توسط بدن قابل استفاده نیست. تخم مرغ بکار رفته در مخلوط های غذایی مثل سوپ ها، دسرها، شیرینی های سبک (بدون خامه) همیشه خوب هضم می گردد.

5-فرآورده های لبنی
لبنیات منابع پروتئین، با ارزش حیاتی بالا هستند و بخصوص از نظر
کلسیم تا حد قابل توجهی غنی می باشند. کلسیم موجود در لبنیات بهترین شرایط جذب را دارد و با فسفر متعادل بوده و با مقدار کمی ویتامینD همراه است.

اگر فرد ورزشکار تمایل بیشتری به مصرف
لبنیات داشته باشد، می توان بخشی از سهم گوشت را با لبنیات جایگزین کرد، ولی نمی توانیم به جای لبنیات گوشت را توصیه کنیم، چون ورزشکار دچار کمبود کلسیم می شود.

الف - شیر
در
ایران شیر گاو بیشتر مصرف می گردد. شیر یک ماده غذایی تقریباً کامل است که تنها از نظر ویتامین Cو آهن فقیر است. مقدار پروتئین های آن 5/3 درصد، کربوهیدارت 5 درصد و مقدار استاندارد چری 5/3 درصد در نظر گرفته شده است. شیر غنی از کلسیم و فسفر و حاوی پتاسیم، سدیم، کلر، ویتامین های گروه B، ویتامین Aو در تابستان کمی ویتامینDاست. دارای آب خیلی زیاد است و ارزش انرژی زایی متوسط می باشد: 70 کیلوکالری برای 100 گرم شیر. بزرگترین مسئله در مصرف شیر بهداشت آن است.

* شیرهای تغییر داده شده: شیرهای تغلیظ شده و شیر خشک

- شیر تغلیظ شده بدون شکر – طریقه مصرف: یک حجم شیر را با یک حجم آب مخلوط نمایید. شیر بدست آمده، ارزش شیر معمولی را داشته و همان کاربرد را دارد.

- شیر تغلیظ شده شیرین – یک ماده غذایی با انرژی زیاد است. طریقه مصرف: یک حجم شیر را با دو حجم آب مخلوط کنید. از آن می توان برای تهیه مواد غذایی شیرین نیز استفاده کرد.

- شیر خشک: کمتر از 6 درصد آب دارد. انواع مختلفی از شیرهای خشک وجود دارد که عبارتند از: شیرخشک کامل، شیر خشک بدون چربی، شیر خشک دارای شکر یا بدون شکر. برای مصرف آنها100 گرم شیر خشک را در 9/0 لیتر آب حل می کنیم. شیری که بدین ترتیب تهیه می گردد دارای ارزش تغذیه ای شیر اولیه است و مصرف کردن این نوع شیرها برای غنی کردن پروتئین مصرفی ورزشکار کارایی زیادی دارد.

برخلاف اعتقادی که هنوز به طور گسترده وجود دارد،
ماست بدون کلسیم نمی باشد، بلکه ماست یک منبع کلسیم است که همان ارزش شیر را دارد و می توان گفت ماست نوعی شیر اختصاصی است.

* دسرهای دارای شیر و بستنی
این دسته شامل
خامه، دسرها، شیرینی های تهیه شده با آرد، شیرینی خامه ای ، کافه گلاسه و همچنین بستنی ها، بستنی تخم مرغی و بستنی میوه ای می باشد.

دسرها بر حسب ترکیباتشان، کم و بیش منبع پروتئین و
کلسیم هستند، اما تمام آنها دارای مقدار مهمی قند ساده نیز می باشند.
قابلیت هضم بستنی ها، بستگی به ترکیب و درجه حرارت آنها دارد. مقدار زیاد خامه اغلب دارای هضم مشکل است. در صورتی که سرد مصرف شود، هضم مشکل تری دارد. از خوردن این مواد غذایی در دوران مسابقات و مخصوصاً روزهای مسابقات باید خودداری کرد.

img/daneshnameh_up/4/4e//Fruits2.jpg

ب‌- پنیرهاپنیرها عملاً فاقد کربوهیدرات هستند. قسمت اعظم ویتامینهای گروه B پنیر، به استثناء ویتامینهای B2 و B12 وارد لاکتوسرم شده، از بین می رود. میزان ویتامینAپنیر زیاد است (غیر از پنیرهایی که از نظر چربی فقیر هستند).
ارزش انرژی زایی پنیرها (از 100 تا 400 کیلوکالری بر حسب آنکه پنیر تازه باشد یا دارای بافت سفت ) متغییر است.جایگزینی مواد غذایی پروتئینی:


مواد زیر دارای گرم پروتئین مساوی هستند:

- 100 گرم گوشت قرمز یا سفید یا امعاء و احشاء

- 100 گرم ماهی (وزن خالص)

- 2 عدد تخم مرغ

- نیم لیتر شیر یا معادل آن از لبنیات.

هیچ وقت نباید یک ماده غذایی لبنی را بدون جایگزین کردن با ماده لبنی دیگری که بهتر قابل تحمل است، حذف کرد.


جایگزین های (معادلین) موادغذایی لبنی:

یک چهارم لیتر شیر معمولی را می توان با مواد زیر جایگزینی کرد:

- 120 گرم شیر تغلیظ شده بدون شکر؛

- 80 گرم شیر تغلیظ شده دارای شکر؛

- 30 گرم
شیر خشک؛

- دو فنجان کوچک ماست؛

- 4 بسته کوچک پنیر تازه؛

- 50 گرم پنیر با بافت سفت یا نیمه سفت؛

- دو سهم کوچک
خامهارزش مقایسه ای پروتئین های حیوانی و گیاهی:


با استفاده از مطالعات میشل می توان ارزش تغذیه ای پروتئین های مختلف را با هم مقایسه کرد. ارزش 100 به تمام پروتئین هایی داده می شود که قادر باشند بدون افزایش ازت ادارای، تعادل ازت را در یک دوره کوتاه بدون دریافت پروتئین برقرار کنند.


نسبت پروتئین های حیوانی به گیاهی:


از این چند عدد می توان استنباط کرد که ارزش بیولوژیکی پروتئین ها یی که دارای ترکیبی از اسیدهای آمینه ای هستند که خیلی به پروتئین های ساختمانی بدن انسان نزدیک است، بالاتر از پروتئین های گیاهی می باشد. همچنین نتیجه گرفته می شود که این پروتئین ها دارای ضریب هضمی بیشتری هستند. به این پروتئین های حیوانی «پروتئین های با ارزش بیولوژیکی بالا» گفته می شود.

از مجموع این اطلاعات مشخص می شود که باید روی مصرف مخلوط پروتئین های حیوانی و گیاهی تأکید کرد. همچنین پذیرفته شده که در رژیم غذایی ورزشکاران لازم است نسبت زیر رعایت گردد:

پروتئین های حیوانی

پروتئین های گیاهی

با وجود این باید توجه شود مواد غذایی حیوانی مقدار زیادی چربی نداشته باشند.


نقش پروتئین ها در کار عضلانی:

تجارب متعددی که درمورد فیزیولوژی کار انجام گرفته، این نقش پروتئین ها را اثبات نموده است.
بررسی روی
کارگران معدن مشاهده نمودند زمانی که پروتئین مورد نیاز تأمین گرد، با نبض و فشار خون مشخص، میزان کار اندازه گیری شده با نیروسنج افزایش نشان می دهد.

یک محقق روی یک دوچرخه سوار، چهار نوع رژیم غذایی متفاوت از نظر مقادیر پروتئین ها را برای مدت چهار هفته آزمایش کرد. برای مدت یک مسابقه هشت ساعته، بازده مطلوب با بالاترین دریافت پروتئین ها (228 گرم در روز) دو برابر شد.
این تجارب نشان می دهند که دریافت مقدار پروتئین ها باید خیلی بیشتر از حداقل نیاز که در بررسی ها مشخص شده است، باشد.


لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۲ ساعت 9:13 توسط .... سهراب محمدی .... |


 

 Metabolic Diseases Hypocalcaemia

 
تب شير در گاو

تب شير يک بيماري متابوليکي است که قبل از زايمان يا به هنگام زايمان اتفاق مي افتد، و با کاهش سريع غلظت کلسيم پلاسما مشخص مي شود که به دليل از دست رفتن نسبتا سريع کلسيم پلاسما براي تشکيل آغوز ايجاد مي شود. براي مثال گاوي که 10 ليتر آغوز توليد مي کند، در حدود 23 گرم کلسيم را در يک دوشش از دست مي دهد. اين مقدار، 9 برابر ميزاني است که در مخزن پلاسمايي گاو وجود دارد. کلسيمي که از مخزن پلاسمايي خارج شده است، بايستي با افزايش جذب روده اي يا آزاد سازي کلسيم استخواني يا هر دو جايگزين شود. در طول دوره خشکي، احتياجات کلسيم گاو حداقل مي باشد و شامل مصرف کلسيم توسط جنين و کلسيم اندوژنوسي در مدفوع است، که حدود 10 - 10 گرم در روز مي باشد، لذا مکانيسم لازم براي جايگزين کردن کلسيم پلاسما غير فعال است. ليکن، هنگام زايمان، گاو بايد بيش از 30 گرم کلسيم را در روز به مخزن کلسيم وارد کند.
در نتيجه  بيشتر گاوها متعاقب نياز ناگهاني به کلسيم در هنگام زايمان، در روز اول بعد از زايمان تا زماني که روده و استخوان به تقاضاي کلسيم مورد نياز براي شيردهي عادت کند، علايمي از هيپوکلسيمي را نشان مي دهند. در بعضي از گاوها، مصرف کلسيم براي شيردهي موجب مي شود که غلظت خارج سلولي و پلاسمايي کلسيم به حدي تنزل يابد که وظيفه عصبي - عضلاني آن مختل شده و موجب بروز علايم کلينيکي تب شير شود.
تا هنگام عادت کردن گاوها به مکانيسم انتقال روده اي و استخواني از کلسيم، از تزريق وريدي کلسيم (8 تا 10 گرم) استفاده مي شود و اگر درمان صورت نگيرد، حدود 60 تا 70 درصد گاوها مي ميرند.

عوامل زمينه ساز براي ابتلا به تب شير:
نژاد: بعضي نژادها مانند نژاد جرسي، سفيد و قرمز سوئدي و جزيره کانال مانش به تب شير حساس ترند.
سن: با افزايش سن گاو، وقوع تب شير نيز افزايش مي يابد.
جيره: امروزه مشخص شده است که دست کاري و تغيير ميزان کلسيم و فسفر جيره بر وقوع تب شير موثر است.

علائم تب شير: واژه تب شير اصطلاح صحيحي نيست زيرا در اين بيماري، درجه حرارت بدن طبيعي بوده، و گاهي کمتر از حد طبيعي هم مي باشد. عمده ترين علائم تب شير شامل کاهش اشتها، کاهش فعاليت دستگاه گوارش، بي اعتنايي به محيط، حساسيت بيش از حد، تيره گي و فرورفتگي بيش از حد چشم ها و ضعف دست و پا مي باشد. با پيشرفت بيماري، گاو قادر به ايستادن نبوده و روي جناغ سينه اش دراز مي کشد، ستون فقرات گاو به شکل S در مي آيد و سرش را روي پهلويش قرار مي دهد. يکي از علايم ديگر، سردي بيش از حد نوک گوش هاي گاو است که به ويژه براي اشتباه نگرفتن بيماري تب شير با کتوز مي تواند مفيد باشد. از ديگر علايم آن عدم دفع ادرار و مدفوع است. لازم به ذکر است که در صورت عدم معالجه درصد بالايي از گاوها تلف مي شوند. گاوي که از تب شير رنج مي برد در حالت گرفتگي عضلاني دراز کشيده، ماهيچه هايش تحليل رفته و موجب ناتواني  او از برخاستن مي شود و سرانجام رباط ها و تاندون ها قطع شده و در بعضي موارد شکستگي استخوان گزارش مي شود که معمولا ناشي از کوشش حيوان براي برخاستن است.

درمان تب شير:
1- تزريق وريدي محلول هاي کلسيم نظير بروگلوکونات 23 درصد کلسيم که براي هر گاو تزريق 400 تا 800 ميلي ليتر رايج است. تزريق وريدي ترجيح داده مي شود چون واکنش سريع تر مي باشد. در صورتي که گاو هنوز بر روي پاهاي خود ايستاده و نگراني از ايست قلبي وجود داشته باشد مي توان از تزريق زير جلدي هم استفاده کرد. بهترين توصيه اين است که نيمي از محلول به صورت تزريق وريدي و بقيه محلول به شکل زير جلدي استفاده شود. به علاوه، در حدود 25 درصد گاوهايي که بهبود مي يابند دوباره مبتلا مي شوند و نياز به درمان دوباره دارند. همچنين گاوهايي که بهبود يافتند توليد کمتري دارند و به بيماري متابوليکي و عفوني حساس ترند
2- دست کاري جيره و درمان هورموني که هميشه قابل دسترس نيست.
3- تجويز دهاني مقادير بالاي نمک هاي کلسيمي نظير کلريد کلسيم.
پيشگيري از تب شير: در بين روشهاي مختلفي که براي کنترل تب شير استفاده مي شود، بيشترين پيشرفت و بهبود با برنامه هاي مديريت جيره غذايي حاصل شده است. حتي اخيرا تلاش هايي بر روي دستکاري سطوح کلسيم جيره براي کنترل تب شير متمرکز شده است، ليکن نتايج حاصل از آن به جز در مورد جيره هايي با تراکم بسيار پايين کلسيم متفاوت بوده است(10 - 8 گرم در روز).
جهت کاهش وقوع تب شير، جيره گاو خشک بايستي روزانه 60 تا 80 گرم کلسيم و 30 تا 35 گرم فسفر براي گاوهاي نژاد بزرگ تامين کند. گاوهاي نژاد کوچک بايد 80 درصد اين مقادير را دريافت کنند. اگر طي دوره خشک مصرف کلسيم و فسفر در اين محدوده حفظ شود، گاو با سهولت بيشتري مي تواند در شروع مرحله شيردهي کلسيم از دست رفته براي توليد شير را جبران نمايد. مصرف زياد کلسيم هنگامي اتفاق مي افتد که يونجه علوفه اصلي در دوره خشک باشد. يونجه داراي 11 گرم کلسيم در هر کيلوگرم ماده خشک است. جهت تثبيت مصرف کلسيم در حد مطلوب در جيره گاو خشک، يونجه بايستي به 5 تا 7 کيلوگرم در روز محدود شود. امکان تغذيه اين مقدار يونجه مشروط به تغذيه منبع فسفري است که فاقد کلسيم باشد( نظير منو سديم فسفات يا منو آمونيوم فسفات). منابع مواد معدني تجاري را جز به هنگام اطمينان از وجود نسبت صحيح کلسيم - فسفر نبايد مورد استفاده قرار داد. سيلوي ذرت داراي مقادير همساني از کلسيم و فسفر است. تغذيه سيلوي ذرت ممکن است که موجب کمبود کلسيم و فسفر شود، لذا بايستي با منابع کلسيم و فسفر تکميل شود. جايگزين کردن گراس به جاي يونجه نيز مصرف کلسيم را کاهش مي دهد.
تغذيه گاوها با يک جيره ويژه داراي کمبود کلسيم(کمتر از 11 گرم) به مدت 4 تا 8 روز پيش از زايمان، مي تواند تب شير را از 50 تا 70 درصد در گاوهاي حساس به اين عارضه کاهش دهد. در اين صورت پيش بيني دقيق زايمان ضروري است زيرا تغذيه جيره هاي داراي کلسيم کم، ذخاير کلسيم را تهي خواهد ساخت. تغذيه جيره کم کلسيم پيش از زايمان، سيتم هورموني مربوط به کلسيم را در گاو تحريک مي کند.
منبع: ناهنجاريهاي متابوليکي در گاو / دکتر غلامرضا قرباني

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۱۰ ساعت 19:10 توسط .... سهراب محمدی .... |


آخرین اخبار

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۸ ساعت 11:42 توسط .... سهراب محمدی .... |


شناخت اصطلاحات غذائی


وقتي شما در مورد تغذيه و مواد غذايي با همسايه تان، فروشنده مواد غذايي، دامپزشك يا متخصص پرورش دام صحبت مي كنيد مهم است كه هر دو به يك زبان صحبت نماييد و مفاهيم شخص ديگر را درك كنيد.
شما فهرستي از مفاهيم اصطلاحات رايج مواد غذايي را وقتي كه در مورد تغذيه در حال صحبت، يا در حال خواندن گزارشات آزمايشگاه ، مقالات يا بر چسب هاي غذايي هستيد، خواهيد يافت.

Acid Detergent fiber (ADF): (الياف نامحلول در محلول پاك كننده اسيدي)
بخش فيبري، با قابليت هضم پايين علوفه مي باشد. ADF شامل گلينن و سلولز است.
علوفه هاي با ADF زياد نسبت به علوفه هايي كه سطح پايين تر ADF دارند از انرژي قابل پايين تري برخوردار مي باشند. با افزايش سطح ADF سطح انرژي قابل هضم كاهش مي يابد.
Acid Detergent Insoluble Nitrogen (ADIN) : (ازت نامحلول در محلول پاك كننده اسيدي)
معيار مورد استفاده براي تخمين اثر حرارت دهي اضافي بر علوفه هاست . بخش ADIN درعلوفه هاي آسيب ديده در اثر حرارت ناشي از فرآيندهاي پلت كردن، سيلو كردن يا بسته بندي كردن علوفه هاي با ميزان رطوبت بالا، افزايش مي يابد. ADIN به بخشي از ازت كه به بخش فيبري راه يافته است اطلاق مي شود. و مي تواند به صورت درصدي از كل ماده خشك يا درصدي از ازت كل بيان شود.
Acid Detergent Insoluble Protein (ADIP): (پروتئين نامحلول در شوينده اسيدي)
بخش پروتئين نامحلولي است كه به صورت درصدي از پروتئين كل بيان مي شود. اصولاً آسيب حرارتي قابليت دسترسي پروتئين خام را براي حيوان كاهش مي دهد. تخمين زده شد ه است كه 70 درصد از پروتئين همراه با فيبر براي حيوان غير قابل استفاده مي ماند.
By – Pass Protein : (پروتئين عبوري)
به طور كلي به بخشي از پروتئين غذا كه در شكمبه تجزيه نشد ه اما در شيردان (همچنين به عنوان پروتئين غير قابل تجزيه شكمبه اي و پروتئن عبوري نسبت داده شده است ) هضم شده اطلاق مي شود.

Carbohydrates: (كربو هيدرات)
تركيبات شيميايي شامل كربن، هيدروژن و اكسيژن هستند. اينها شامل قند، نشاسته، سلولز و ديگر مواد مرتبط مي باشند. كربوهيدرات منبع اصلي انرژي در غذاي دام محسوب مي شود.
Cellulose: (سلولز)
از عمده ترين مواد ساختماني در ديواره سلول هاي گياهي كه مي تواندن توسط ميكروارگانيسم ها در شكمبه استفاده شود، سلولز مي باشد.
Chclated Mineral: (مواد معدني كليت شده)
محصولات تهيه شده به صورت تجارتي كه شامل يك عنصر معدني ضروري در كمپلكس شيميايي با يك پروتئين، پپتيد يا يك اسيد آمينه است. تركيب سست شيميايي به شكلي است كه براي جذب روده قبل از اينكه جذب شوند مي گذرند. مواد معدني كليت شد به شكل آماده جذب اتلاف مي شوند و ادعا نمي شود كه براي جذب از لوله گوارش نياز به مهيا شدن داشته باشند.
Concentrates: (كنسانتره ها)
غذاهاي با انرژي بالا و فيبر پايين، براي مثال جو، يولاف، گندم، كنجاله كانولا، كنجاله سويا و ملاس.
Crude fiber: (فيبر خام)
يك روش شيميايي مورد استفاده براي توصيف بخش غير قابل هضم مواد گياهي مي باشد. هرچند بعضي از اين مواد مي توانند تا حدودي توسط ميكروارگانيسم ها در شكمبه هضم شوند. خوراكهاي با ميزان فيبر خيلي بالا و انرژي خيلي پايين و از ارزش زيادي ندارند. تجزيه كردن آن در خوراك نشخواركنندگان در حال كاهش است. اما براي تك معده اي ها هنوز به طور معمول استفاده مي شود.
Crude Protein: (پروتئين خام)
مقدار كل پروتئين موجود توسط كل ازت موجود در آن ماده محاسبه مي شود. در گزارشات آزمايشگاهي جدول هاي غذايي و بر چسب هاي غذايي از پروتئين خام استفاده مي شود. به طور متوسط پروتئين ها شامل 16 درصد ازت از طريق ضرب درضريب 25/6 به درصد پروتئين تبديل مي شود.

Digestible Energy (DE): (انرژي قابل هضم)
انرژي خام منهاي اتلاف انرژي از طريق مدفوع را انرژي قابل هضم مي گويند.
Digestible Protein (DP): (پروتئين قابل هضم)
مقداري از پروتئين خام كه توسط حيوان جذب شده است. ( پروتئين خام منهاي اتلاف پروتئين در فضولات ) را پروتئين قابل هضم گويند.
Digestion: (هضم)
به كل تغييرات اعمال شده بر غذا در لوله گوارش تا شكسته شدن محصول و جذب از طريق لوله گوارش جهت استفاده حيوان اطلاق مي شود.
Dry Matter: (ماده خشك)
وزن كل غذا منهاي وزن آب موجود در غذا
Equivalent crude protein from non- protein sources (ECP from NPS)
مقدار پروتئين خام از منابع غير پروتئيني (ECP از NPS )
مقادير تئوري پروتئين خام از تركيبات NPN : براي مثال اوره داراي 45 درصد ازت شامل 281 درصد پروتئين خام است. ( 281%= 25/6 × 45% )
Escape Protein: (پروتئين گذري)
به قسمت پروتئين عبوري مراجعه كنيد.
Feed Efficiency: (بازده خوراك)
پوند ( كيلوگرم ) غذاي مورد نياز براي توليد يك واحد محصول، نظير يك پوند ( كيلو گرم ) افزايش وزن بدن، يا يك پوند ( كيلوگرم ) شير يا دو جين تخم مرغ را بازده خوراك نامند.
Gross Emerge (GE): (انرژي ناخالص يا انرژي كل)
كل انرژي موجود در غذا توسط ميزان گرماي توليد شده وقتي كه يك غذا به طور كامل در بمب كالري متر اكسيد مي شود، تعيين مي گردد. اين معيار زماني كه انرژي ناخالص در غذاهاي رايج تا حدودي يكسان باشد مفيد نبوده، براي مثال GE دركاه يولاف مساوي است با GE در دانه يولاف.

Heat Damage: (آسيب حرارتي)
در نتيجه حرارت دادن غذا، اتصال ازت به بخش فيبري غذا تا حدودي يا به طور كامل باعث غيرقابل دسترسي شدن آن مي شود. همچنين انرژي قابل هضم ممكن است كاهش يابد و تأثير كلي آن باعث كاهش كيفيت و ارزش غذايي مي شود. به قسمت ازت نامحلول در شوينده اسيدي مراجعه كنيد.
Hemi – Cellulose: (همي سلولز)
بخش پلي ساكاريدي موجود در ديواره سلولي گياه مي باشد. اين تركيب مشابه سلولز بوده اما به طور جزيي در شكمبه قابل هضم است.
Invitro : (آزمايشگاهي)
به آزمايشهايي كه در لوله هاي آزمايش يا خارج از بدن موجود زنده انجام مي شود، گويند. مطالعه هضم مواد از طريق Invitro در آزمايشگاه انجام مي شود نه بر روي حيوان
Lignin: (لگنين)
يك ماده غير قابل هضم پيچيده كه در بخش هاي چوبي گياهان نظير چوبه بلال ، پوسته ها و بخش فيبري ساقه و برگ گياهان وجود دارد.
Mega caloric: (مگا كالري)
واحدي براي توصيف مقادير انرژي است . 1 مگا كالري ( M C A L ) = 1000 كيلوكالري ( K C A L ).
Metabolizable Energy (ME): (انرژي متابوليسمي)
انرژي كل منهاي ( اتلاق انرژي در فضولات، ادرار و گازهاي قابل احتراق « متا ن » )
Mg / kg: (ميلي گرم / كيلو گرم)
واحد بيان كننده غلظت است . اين همان قسمت ميليون ( P P M ) مي باشد. چون يك كيلو ، يك ميليون ميلي گرم است.
Moisture – free Basis: (بر پايه صد در صد خشك يا بدون رطوبت)
غلظت يك ماده مغزي در غذايي كه به طور كامل خشك است. بيان ميزان مواد مغزي در اين روش به ما اجازه مي دهد تا غذايي كه مقدار رطوبت متفاوت دارند را با هم مقايسه كنيم. براي تبديل مقادير صد در صد خشك به مقادري as- fed (همان طوري كه مصرف مي شود) از فرمول زير استفاده مي كنيم.
100/ مرطوب 100% * (خشك) مقدار آناليز شده= (A s- Fed) مقدار آناليز شده
National Research council (NRC) Tables: (جداول انجمن ملي تحقيقات يا (NRC))
مجموعه جداول منتشر شده توسط انجمن ملي پژوهش هاي آكادمي ملي علوم (ايالات متحده) است كه مقاديري ازهر ماده مغذي مورد نياز يك حيوان را براي نگهداري،رشد و توليد به ما ارائه مي دهد.
Net Energy: (انرژي خالص)
انرژي كل منهاي (اتلاف انرژي درمدفوع، ادرار، گازهاي قابل احتراق و اتلاف حرارتي )
اين مقدار انرژي است كه حيوان براي نگهداري بدن، توليد گوشت، چربي يا پشم و انجام كار در اختيار دارد.
Neutral Detergent Fiber (NDF): (الياف نامحلول در محلول پاك كننده خنثي)
معمولاً ديواره سلولي نام دارد. NDF به سنجش سلولز، همي سلولز، گلنين، سيليس، تانن ها و كوتين ها اطلاق مي شود. يك ارزيابي دقيق از اجزاي فيبري غذا به ما مي دهد.
Nitrate poisoning: (مسموميت ازتي)
اثرات نا مطلوب متحمل شده بر گاو ناشي از مصرف مواد غذايي با نيترات يا نيتريت بالا است. ميكروبها در شبكه نيترات را به نيتريت تبديل مي كند. مسموميت وقتي رخ مي دهد كه نيترات به جريان خون جذب شده و هموگلوبين انتقال دهنده اكسيژن را به مِت هموگلوبين تغيير مي دهد كه در اين حالت نمي توان اكسيژن را از شش ها به بافت انتقال دهد و حيوان از كمبود اكسيژن رنج مي برد.
Non- Proteion Nitrogen (NPN): (ازت غير پروتئيني)
نيتروژني است كه از ديگر منابع پروتئيني تامين مي گردد و مي تواند توسط نشخوار كننده به پروتئين حيواني تبديل شود. منابع NPN تركيباتي مثل اوره ، بيورت و آمونياك هستند.

Nutrient: (مواد مغذي)
يك عنصر، تركيب يا گروهي از تركيبات مي توانند به عنوان يك ماده خوردني توسط حيوان استفاده شوند.
Organic Matter: (ماده آلي)
وزن كل غذا منهاي وزن ماده معدني (خاكستر) در غذا را ماده آلي نامند.
Palatability: (خوش خوراكي)
طعم مناسب و درجه قابليت پذيرفتن يك غذا براي دام.
PH:
درجه اسيدي يا قليايي يك محلول را PH مي گويند. نظير تخمير در سيلو، PH از حد خنــــــثي ( 7=PH ) كاهش مي يابد. سطح PH اسيديته و بيشتر از 7 قليايي مي باشد. تخمير بيشتر كه درسيلو رخ مي دهد، PH پايين تر مي رود.
PH پايين تر باعث اسيد بيشتر مي شود. حفاظت مناسب از سيلو به طور عمده به ميزان رطوبت و PH وابسته است. در سيلوي با رطوبت بالا( 60 تا 75 درصد) PHبايد زير 5/4 باشد. در سيلوي با رطوبت پايين تر از ( 50 درصد) PH ممكن است بالاتر باشد.
PPM:
اختصار براي قسمت در ميليون است. 1 ميلي گرم در كيلوگرم = PPM 1 =1پوند در ميليون پوند.
Probiotics: (پروبيوتيك ها)
در مقابل آنتي بيوتيك ها مي باشند. عملكرد يك پروبيوتيك بهبود در رشد و گسترش طبيعي جمعيت ميكروبي مطلوب در لوله گوارش و اجازه دادن به آنها جهت حفظ برتري بر ارگانيسم هاي نامطلوب مي باشد. يك پروبيوتيك مي تواند يك كشت زنده اي از گونه اي باكتريايي، يك محصول بي جان ( غير زنده ) ناشي از تخمير ميكروبي يا يك عصاره با منشاء گياهي مي باشد.


Proteins: (پروتئين ها)
تركيبات شامل كربن، هيدروژن ، اكسيژن ، ازت و بعضي موارد گوگرد و فسفر مي باشد. پروتئين ها از تركيبات مختلف اسيدهاي آمينه كه براي رشد، شيردهي و توليد مثل ضروري اند ساخته شده اند.
Rumen: (شكمبه)
نخستين و بزرگترين بخش معده حيوانات نشخوار كننده است.
Rumen Degradable Protein (RDP): (پروتئين قابل تجزيه در شكمبه)
بخشي از پروتئين مصرف شده كه در شكمبه هضم مي شود.
Rumen undegradable protein (RUP): (پروتئين غير قابل تجزيه در شكمبه)
بخشي از پروتئين مصرف شده كه در شكمبه هضم نمي شود.
Starch: (نشاسته)
جزء تركيبات هيدراتي موجود در ماده خشك دانه، شامل رشته هاي بلند از مولكولهاي گلوكز است كه به آساني توسط حيوان شكسته مي شود.
Supplement: (مكمل)
محصولي كه شامل سطوح بالايي از يك يا چند ماده مغذي است و براي تكميل يا پيشگيري از كمبود آن ماده مغذي تغذيه مي شود.
Total Digestible Nutrients (TDN): (كل مواد مغذي قابل هضم)
همه مواد مغذي قابل هضم كه شامل پروتئين ، چربي ، كربوهيدرات و فيبر است. اين تقريباً مقدار انرژي غذا را نشان مي دهد. يك كيلوگرم TDN برابر با 4/4 مگاكالري انرژي قابل هضم ( DE ) است.
Tress Minerals: (مواد معدني كم نياز)
عناصر معدني كه به مقدار كم براي استفاده حيوان مورد نياز است . مثل كبالت، يد، روي، منگنز و مس.

عليرضا بصيری و مختار رفيعی ( دانشجويان مهندسی علوم دامی )

REFERENCE

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۸ ساعت 11:38 توسط .... سهراب محمدی .... |


توليد و كارآيي ( AVS 427 )


هدف اصلي پرورش دهندگان افزايش توليد شير روزانه و به حداكثر رساندن تعداد آبستني ها در طول عمر و مدت زندگي گاو است .
منابع مالي كه در نتيجه توليد كم ,هزينه مي شود عبارتند از :
1- شير فروشي در نتيجه طولاني تر شدن روزهاي باز كاهش مي يابد .
2- تعداد گوساله هاي فروشي در نتيجه طولاني تر شدن فاصله زايش ها كم مي شود .
3- تعداد بعضي از نژادها در اثر كم شدن وقوع فحلي نژادهاي ديگر افزايش مي يابد و … .
4- هزينه دامپزشكي در نتيجه افزايش مسائل و مشكلات مربوط به توليد مثل گاوها افزايش مي يابد
5- احتياج به جايگزيني گاوهاي ماده به دليل كم شدن تعداد گوساله ها ي متولد شده افزايش مي يابد.
هدف اصلي از هر گله گاو شيري ، افزايش ميزان شير توليد شده به وسيله هر گاو در دوره شيردهي خود است . در جهت رسيدن به اين هدف مي بايست فاكتورهاي موثر را بشناسيم و از اين طريق به فروش شير نيز كمك كنيم .
اين فاكتورها شامل سلامت پستان گاو ، حداكثر شير توليد شده و تداوم در ثبات توليد شير گاوها است . گله توليد كننده كارآيي توليد زياد شير به وسيله شيردهي را دارد .
چرا ما بايد به مديريت توليدمثل توجه داشته باشيم ؟
تخمدان ها دو هورمون استروژن و پروژسترون را ترشح مي كنند . به علاوه ، بعد از وقوع آبستني پرده جفت جنين مقدار زيادي استروژن و مقداري نيز پروژسترون ترشح مي كند . اين دو هورمون سينرژيسم ، مجراي پستان را تحريك كرده و باعث توسعه و تكامل تخمك مي شوند . ( رشد پستان ها )
نزديك زايمان هورمون هاي ديگر به انضمام گلوكو كورتيكوئيدها ، پرولاكتين و هورمون هاي رشد در غلظت بالا ترشح مي شوند . قسمت زيادي از موفقيت شيردهي به خاطر وجود اين هورمون هاست زيرا بدون آن ها ، غده پستان نمي تواند پروتئين سازي كند و لاكتوژن سازي هم صورت نمي گيرد .
به علاوه ، در طول 3 - 2 ماه بعد از زايمان توليد شير به حداكثر ميزان خود مي رسد و بعد از 8 - 7 ماهگي توليد شير كاهش مي يابد تا اين كه در 10 ماهگي بعد از زايش ميزان توليد شير به ميزان قابل توجهي كاهش مي يابد .
در شروع دوره جديد شيردهي ، گاو مي بايست در طول 10 ماه آبستن شده و دوباره زايش كند .
اين موضوع بايد مورد توجه قرار گيرد كه در زمان حاملگي توليد شير ضروري است . به عبارت ديگر تمام توسعه و رشد غده پستان و آغاز شيردهي مربوط به موفقيت در حاملگي است .
در نظر گرفتن هزينه پائين براي توليد شير باعث كاسته شدن توليد شير شده و منحني شيردهي سير نزولي طي نمايد .
ما مي بايست به حداكثر توليد شير كه در حدود 90 - 60 روزگي بعد از زايمان اتفاق مي افتد توجه داشته باشيم و حدود اين دوره ( 150 - 60 روز پس از زايمان ) وقتي كه گاو به مقدار پيک سوددهی مي رسد اهميت قائل شويم .
به زودي پس از آن ( بين 250 - 150 روز ) ، گاو وارد مرحله '' breakeren point '' مي شود كه ارزش توليد برابر با درآمد توليد شير است . بنابراين غالباً گاو ( در طول زندگي توليد خود ) آبستن مي شود .
گاو در طول عمر خود دوره هاي پرمنفعت زيادي دارد ، به عبارت ديگر گاو در زمان هايي كمتر آبستن مي شود كه مي خواهد زمان زيادي را در قسمت آخر منحني شيردهي سپري كند ، در نتيجه سود حاصل كاهش مي يابد .
اگر با توليد كم مبارزه گردد : توسعه و پيشرفت فراوان حاصل مي شود .
فاصله زايش ها بر روي ميانگين روزها - در - توليد شير و متوسط توليد شير روزانه تأثير مستقيم دارد .
به طور كلي افزايش فاصله زايش ، ميانگين روزهاي شيردهي گله را افزايش مي دهد .
سؤالي که ممكن است در اينجا مطرح شود اين است كه :
چه چيزي ممكن است از توليد بالاي شير جلوگيري كند ؟
جواب اين است كه : رابطه عكس بين ميانگين روزهاي شيردهي و ميانگين شير روزانه وجود دارد ، به عبارت ديگر هرچه متوسط روزهاي شيردهي بيشتر گردد ميانگين شير روزانه پايين تر مي آيد .
يك پديده عادي كه باعث كاهش توليد مي شود و تأثير منفي بر روي درآمد شير دارد ، فاصله زياد زايش ها است كه در اين حالت عمر توليد شير گاو كاهش مي يابد .
كاهش تعداد گوساله هاي متولد شده و ارزش جايگزيني گوساله هاي ماده :
در برخي از گله ها محققين ميزان كم شدن آبستني ها را تجزيه كرده اند ، كه در نتيجه در اين گله ها تعداد روزهاي باز زيادي مشاهده شد و فاصله زايش هم در اينها زياد بود .
فاصله زياد زايش اين معني را مي دهد كه مي بايست تعداد گوساله هاي زاييده شده در طول مدت زندگي گاو كمتر از حالت عادي باشد . براي مثال : گاوهايي كه در 100 روز بعد از زايش آبستن شده اند يعني فاصله زايش آن ها 8 / 12 ماه است ، متوسط توليد آن ها حدود 3 زايش و طول عمر توليدي آنها حدود 5 / 3 - 3 سال مي باشد ، در صورتي كه گاوهايي وجود دارند كه 180 روز بعد از زاييدن دوباره آبستن مي شوند يعني فاصله زايش آنها حدود 5 / 15 ماه است ، و در سراسر عمر توليدي آنها به سختي 3 زايش مشاهده مي گردد .
زماني كه يك گله گاو 500 رأسي با فاصله زايش 5 / 15 ماه ، با همان تعداد از گله اي كه فاصله زايش آن 8 / 12 ماه است مقايسه مي شود ، ديده مي شود كه بعد از 5 / 3 - 3 سال تقريباً 250 - 200 زايش كمتر انجام شده است .
اين امر در توليد باعث هدايت گله به سوي توليد گوساله كمتر و از دست دادن امكان جايگزيني گوساله هاي ماده مي شود و بنابراين امكان درآمد بيشتر از دست مي رود . به علاوه با تجربه زياد مي توان عملكرد توليد شير روزانه را با انتخاب مناسب برنامه هاي توليدي ، بهبود بخشيد .
زماني كه پتانسيل توليد در گاوهاي جوان كم شود نياز به جايگزيني گاوهاي ماده به طور ناخواسته افزايش مي يابد.
خط پايه چيست ؟
تلقيح مصنوعي ( AI ) يك عمل اختياري مهم در ميان توليدكنندگان شير است ، زيرا با اين عمل ميزان بيماري هاي مسري كاهش مي يابد و همچنين اجازه ژنتيكي را مي دهد و باعث افزايش طول عمر شيردهي گاوهاي شيري مي شود .
هرچند كه اگر افزايش شير توليدي ، انجام صحيح فحلي و تلقيح مصنوعي به موقع بيشتر مورد توجه قرار گيرد ، باعث بهبود توليد و افزايش درآمد اقتصادي مزارع توليد شير مي شود . حدود 80 - 70 درصد از شير توليد شده در مزارع ايالات متحده به كمك همين روش تلقيح مصنوعي كه در برنامه هاي به نژادي قرار دارد ، توليد مي شود .
در برآوردي يك ساله در 1994 معلوم شد كه به صنعت توليد شير ايالات متحده به علت عيب و نقص هايي كه در عمل فحلي وجود داشت ، 300 ميليون دلار زيان وارد شد . كه اين عيب و نقص ها عبارتند از : عدم تشخيص فحلي ، زمان نامناسب براي فحلي و تلقيح مصنوعي .
اين مشكلات سود اقتصادي حاصل از تلقيح مصنوعي را كاهش مي دهند .
پايين بودن تعداد فحلي ، مشكلات تشخيص فحلي ، ميزان كم آبستني ( 40 درصد در گله هاي گاو شيري ايالات متحده ) ، نياز به مديريت مناسب براي بهبود راندمان و ميزان افزايش توليد می باشد .
براي اين كه توليد شير به حداكثر سوددهي خود در گله برسد بايد ميزان توليد بالا نگه داشته شود .
ارزش يك مدير خوب به روش مديريتي او براي توليد مناسب و سعي در انجام هر چه بهتر اين امر و ايجاد زمينه مناسب براي فحل شدن به موقع و مناسب گاوها با روش درست و صحيح مربوط مي شود .
مترجم : اميد علي پروين
نام مقاله : راندمان توليد در گاوهاي شيري ( دكتر احمد امين زاده )

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۸ ساعت 11:36 توسط .... سهراب محمدی .... |


سلام عزیزان

برای مشاهده مطالب روی این لینک کلیک کنید:

پژوهش نامه علوم کشاورزی _ ویژه علوم دامی

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۸ ساعت 11:33 توسط .... سهراب محمدی .... |


با عرض سلام

مطلب جالب در مورد دستکاریهای تغذیه ای :  اینجا کلیک کن

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۵ ساعت 10:16 توسط .... سهراب محمدی .... |


حسابداری

هدف :

حسابداري يك سيستم است كه در آن فرآيند جمع‌آوري، طبقه‌بندي ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهيه گزارشهاي مالي و صورتهاي حسابداري در شكل‌ها و مدلهاي خاص انجام مي‌گيرد. تا افراد ذي‌نفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون‌سازماني مثل بانك‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده كنند. به همين دليل فردي كه تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهاي اين دسته از افراد مطابق استاندارد نيست و پردازش كافي نمي‌شود و بيشتر تراز حسابها مي‌باشد. براي مثال يك حسابدار تجربي نمي‌تواند براحتي بين دارايي كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و يا نمي‌داند كه چگونه بايد معاملات ارزي را در دفاتر ثبت كرد.

حسابداري به عنوان يك نظام پردازش اطلاعات، داده‌هاي خام مالي را دريافت نموده، آنها را به نظم در مي‌آورد.

محصول نهايي نظام حسابداري گزارش‌ها و صورت‌هاي مالي است كه مبناي تصميم‌گيري اشخاص ذي‌نفع (مديران ، سرمايه‌گذاران ، دولت و ...) قرار مي‌گيرد.

ماهيت :

يك حسابدار متخصص، در آينده مي‌تواند مدير مالي يك سازمان يا شركت گردد يعني مي‌تواند به مديريت يك شركت ايده بدهد كه منابع موجودش را در چه راههايي سرمايه‌گذاري نمايد تا استفاده بهينه كند و يا اگر شركت به منابع مالي جديد نياز داشت يك مدير مالي بر اساس دانش آكادميك خود مي‌تواند بگويد كه از چه طريقي بايد تامين مالي كرد. و مجموع اين فعاليت‌ها خارج از توانايي يك حسابدار تجربي است.

«حسابداري يك سيستم اطلاعاتي است كه با فراهم‌كردن اطلاعات لازم كمك مي‌كند تا سرمايه‌گذارها، اعتبار دهندگان، مديران و دولت نسبت به مسائل اقتصادي بهتر بتوانند، تصميم‌ بگيرند. براي مثال اگر شخصي بخواهد در يك شركتي سرمايه‌گذاري كند، تمايل دارد كه وضعيت مالي آن شركت و يا نتايج عمليات آن شركت را در طي سالهاي قبل بداند. موضوعاتي كه به صورت گزارشهاي مالي توسط حسابداران تهيه مي‌شود.

«حسابداري به منظور جوابگويي به نيازهاي انسان به وجود آمده است. به همين دليل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعاليت‌هاي اقتصادي و افزايش پيچيدگي آن ،‌ هدفها و روشهاي حسابداري براي جوابگويي به نيازهاي اطلاعاتي، توسعه يافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت براي تصميم‌گيري در مورد توزيع مناسب منابع مالي نياز به اطلاعاتي قابل اتكا دارند كه اين اطلاعات را به ياري حسابداري مي‌توان به دست آورد. از سوي ديگر انجام سرمايه‌گذاري يكي از مواد ضروري و اساسي در فرآيند رشد و توسعه اقتصادي كشور است و سرمايه‌گذاران نيز از بعد عرضه سرمايه، تا حد امكان سعي دارند منابع مالي خودرا به سويي سوق دهند كه كمترين ريسك و بيشترين بازده را داشته باشد. يعني به دنبال برآورد ريسك سرمايه‌گذاري‌ها خواهند بود. اين در حالي است كه يكي از مباني اساسي براي محاسبه ريسك بازار شركت‌ها ، استفاده از اطلاعات توليد شده توسط سيستم حسابداي است.

رشته حسابداري از جمله رشته‌هايي است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمايشي رياضي و فني ، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي‌پذيرد.

آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد:

به نظر مي‌رسد فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي اين رشته، آمادگي و پختگي بيشتري براي حضور در بازار كار دارند.

نتيجه يكي از تحقيقات دانشگاه «كلمبيا» مبني بر اين بود كه از از دهه 70 به بعد همه شركتهاي موفق، شركتهايي بوده‌اند كه مدير آنها تحصيلات مالي داشته است. چون از اين دهه به بعد اطلاعات نقش مهمي پيدا كرده است و مهمترين اطلاعات نيز، اطلاعات مالي است كه تاثير بسياري در تصميم‌گيري روساي شركت‌ها دارد.

«فرصت‌هاي شغلي يك حسابدار بسيار گسترده است و از پايين‌ترين سطح تا بالاترين سطح را در بر مي‌گيرد. و با وجود اين كه در دانشگاههاي مختلف كشور اعم از دولتي ، غيرانتفاعي و آزاد، دانشجويان بسياري در رشته حسابداري تدريس مي‌كنند اما تعداد فارغ‌التحصيلان بيكار اين رشته از بيشتر رشته‌ها كمتر است. چون از يك موسسه كوچك گرفته تا بزرگترين كارخانه‌هاي كشور حداقل براي تهيه اظهارنامه مالياتي به حسابدار نيازمند هستند.

همچنين دانش حسابداري در بخش ماليات كاربرد وسيعي دارد. چون محاسبه سود به ياري حسابداري امكان‌پذير است و تعيين مقدار سود نيز مبناي محاسبه ماليات شركتها اعم از دولتي و خصوصي مي‌باشد.

فارغ‌التحصيلان اين رشته پس از اتمام تحصيل مي‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌هاي متفاوت عهده‌دار انجام امور مالي گردند كه شرح آن چنين است:

الف) حسابداري

فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كليه موسسات و واحدهاي تجاري، اعم از دولتي يا خصوصي به عنوان حسابدار در شاخه‌هاي زير مشغول كار شوند:

حسابداري مالي: در كليه شركتها و موسسات تجاري و غيرانتفاعي.

حسابداري صنعتي : در كليه واحدهاي صنعتي و شركتهاي توليدي.

حسابداري دولتي : در كليه سازمانها و ادارات دولتي به عنوان حسابدار يا عامل ذيحساب.

حسابداري مالياتي : در ادارات دارايي.

حسابداري بيمه : در موسسات بيمه .

حسابداري بانكها : در شعبه‌ها و سرپرستي بانكها .

حسابداران پس از مدتي اشتغال به كار حسابداري مي‌توانند در سمت مديريت مالي واحدهاي تجاري ، ايفاي نقش نمايند.

ب ) حسابرسي

فارغ‌التحصيلان رشته حسابداري قادرند با توجه به شاخه‌هاي حسابداري در بند الف در حرفه حسابرسي شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسي در يك تقسيم‌بندي كلي به دو گروه اصلي تفكيك مي‌شوند :

حسابرسان داخلي : اين گروه از حسابرسان ، كارمند واحد مورد رسيدگي هستند، و در واقع رابط ميان هيات مديره و شركت بوده و گزارش رسيدگي خود را به طور هفتگي ، ماهانه يا سالانه به مديرعامل و هيات مديره ارائه مي‌دهند . اين گروه از حسابرسان عمليات داخل واحد تجاري را رسيدگي مي‌كنند.

حسابرسان مستقل: اين گروه از حسابرسان، افرادي هستند كه در موسسات حسابرسي مشغول كار هستند و بر اساس قرارداد ميان شركتها يا سازمانها با اين موسسات، عمليات حسابداري و مالي واحد تجاري را بر اساس اصول و موازين حسابداري مورد رسيدگي قرار مي‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومي صاحبان سهام ارائه مي‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط ميان صاحبان شركت و هيات مديره شركت مي‌باشند.

در حال حاضر در ايران ، سازمان حسابرسي به عنوان يك سازمان دولتي ، بزرگترين موسسه حسابرسي است و در كنار آن ساير موسسات حسابرسي دولتي و خصوصي مشغول فعاليت مي‌باشند.

توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه:

داشتن شم رياضي در رشته حسابداري از اهميت بسياري برخوردار است. به همين دليل دانش‌آموزان رشته رياضي در اين رشته موفقتر هستند. البته اين بدان معنا نيست كه دانش‌آموزان رشته علوم انساني قادر به ادامه تحصيل در رشته حسابداري نيستند بلكه بايد تلاش كنند تا از دانش رياضي خوب و يا حداقل متوسطي برخوردار باشند.

همچنين يك حسابدار بايد بتواند بخوبي گزارش كارهاي خود را ارائه دهد. بنابراين بايد در ادبيات فارسي مسلط بوده و نگارش خوبي داشته باشد. اين ويژگي بخصوص در سطوح بالاتر اين رشته يعني حسابرسي و مديريت مالي اهميت بسياري دارد.

در آزمون هر سه گروه آزمايشي درس رياضي به عنوان مهمترين درس اين رشته ضريب 4 دارد.

دانشجوي حسابداري بايد صادق و رازدار باشد چون در آينده تمام اسناد و مدارك يك سازمان را در اختيار دارد و اگر فرد رازدار و در كل با اخلاقي نباشد لطمات زيادي به آن شركت و در نهايت به جامعه وارد مي‌آورد. اين مساله بخصوص در حسابرسي اهميت بيشتري دارد زيرا اگر يك حسابرس كه وظيفه بررسي گزارشات مالي يك سازمان و تاييد صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستكار نبوده و يا شهامت ابراز مشكلات را نداشته باشد، مي‌تواند به نابساماني‌هاي اداري و مالي يك جامعه دامن بزند.

و بالاخره يك حسابدار براي موفقيت در اين دنياي پر از رقابت و تغيير و تحول بايد خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.

علاقه به امور مالي و تجزيه و تحليل‌هاي آن، عامل موفقيت دانشجوي حسابداري است.

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر:

تا مقطع دكترا امكان ادامه تحصيل وجود دارد.

نظر يك فارغ‌التحصيل مشغول به كار در اين رشته :

دانشجوي اين رشته بايد تحمل ساعتها كار در پشت يك ميز و صندلي و سرو كار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنين بايد دقيق و منظم باشد تا در جمع‌بندي اعداد و ارقام دچار مشكل نگردد.»

وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر:

آموزش حسابداران و شركت موثر آنها در فراهم‌آوري اطلاعات مالي دقيق و قابل اعتماد، و تجزيه و تحليل اين اطلاعات براي توسعه پايدار در كشور در حال توسعه‌اي مانند ايران اهميت فراواني دارد. چرا كه وجود اطلاعات دقيق، اعتماد برانگيز، بموقع و مربوط به فعاليت‌هاي اقتصادي، نه تنها لازم بلكه حياتي است. علاوه بر اين اطلاعات مالي حاصل از فعاليت‌هاي اقتصادي كه بوسيله نظام‌هاي حسابداري گزارش مي‌شود، مي‌تواند از انحراف مسير پيش‌بيني شده ، اتلاف منابع اقتصادي و اخلال در برنامه‌هاي توسعه اقتصادي جلوگيري كند.

دكتر ثقفي نيز در اين باره مي‌گويد:« چون اين رشته فقط به كلاس و معلم نياز دارد متاسفانه در سالهاي اخير، بسياري از شهرهاي دورافتاده كه حتي يك حسابدار مجرب و متخصص ندارد، رشته حسابداري را با استفاده از اساتيد كم‌تجربه دائر كرده است و در نتيجه فارغ‌التحصيلان دانشگاههاي فوق حسابداراني ناكارآمد هستند كه نمي‌توانند، جذب بازار كار شوند. البته آنچه گفته شد شامل حال فارغ‌التحصيلان توانمند اين رشته نمي‌شود چون هر فرد سرمايه‌گذار و هر موسسه اعتباري براي سرمايه‌گذاري يا اعتبار دادن به حسابدار نياز دارد. »

نكات تكميلي :

چند سال پيش وقتي كه آقاي . ت رياست يكي از كارخانه‌هاي ايران را بر عهده گرفت با اخم‌هاي در هم و چهره‌هاي عبوس كارگراني روبرو شد كه 6 ماه بود حقوق نگرفته بودند و اميد چنداني نيز به رئيس جديد نداشتند. اما رئيس جديد كه فارغ‌التحصيل رشته حسابداري بود با مديريت قوي و درست خويش نه تنها كارخانه مورد نظر را از ورشكستگي نجات داد بلكه امروزه اين كارخانه يكي از بهترين كارخانه‌هاي كشور است كه محصولات آن به خارج از كشور صادر مي‌گردد و در حال حاضر نيز نحوه كار رئيس ياد شده به عنوان يك شيوه نوين در دانشگاهها تدريس مي‌شود.

 

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۴ ساعت 22:15 توسط .... سهراب محمدی .... |


   

  

با عرض سلام خدمت دوستان

برای دیدن عکس های جالب هواشناسی روی لینک های زیر کلیک کنید:

  1      2      3      4    5     6      7    8     9    10   11   12  13   14    15      16

    17     18   19   20     21    22    23   24  25   26  27  28   20    29  30   31 

32   33   تسونامي 1   ت ... 2

         

 

 

 

 

 

 

 

لينك مطلب | نوشته شده در ۸۴/۰۲/۰۴ ساعت 15:28 توسط .... سهراب محمدی .... |


Home | Archive | Email